تراست همراه شما در تمامی مراحل مهاجرت

کارشناسی ارشد در کانادا

تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
فهرست مطالب

برخی از دانشجویانی که قصد دارند در مقطع دکتری در یکی از دانشگاه ‌های کانادا پذیرش بگیرند از کارشناسی ارشد برای تحصیل در این کشور برنامه‌ریزی می‌کنند. در واقع دانشجویی که دوره فوق لیسانس را در کانادا پشت سر گذاشته شانس بیشتری برای قبولی دکتری برای خود به وجود می‌آ‌ورد مخصوصا اگر قصد تحصیل در همان دانشگاه قبلی را داشته باشد.

دانشجویان کارشناسی ارشد به این مقطع به عنوان یک پل برای رسیدن به دوره دکتری نگاه می‌کنند. برای بسیاری از دانشجویان این دغدغه وجود دارد که چگونه می‌توانند در یک دانشگاه کانادایی پذیرش بگیرند و این که روند ثبت نام چگونه است. گام اول برای رسیدن به هدف تحصیل در کانادا این است که با گرفتن پذیرش و ثبت نام در دانشگاه آشنا شوید. در این مقاله قصد داریم با پاسخگویی به سوالات مربوط به تحصیل در دوره فوق لیسانس کانادا شما را به تحصیل در کانادا نزدیک کنیم. با تحصیل در دانشگاه کانادا می‌توانید زندگی در یک کشور توسعه یافته را تجربه کنید و در کنار تحصیل، با بازار کار این کشور نیز آشنایی پیدا کنید.

در ادامه درباره کارشناسی ارشد در کانادا اطلاعات کاملی کسب کنید.

بهترین دانشگاه ‌ها برای تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس کانادا باید ابتدا دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید. دانشگاه‌های زیادی از متقاضیان ثبت نام به عمل می‌‌آورند اما برخی از دانشگاه‌ها که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم از اعتبار بیشتری در رنکینگ جهانی برخوردار هستند و اکثر دانشجویان درخواست خود را برای آن‌ها ارسال می‌کنند. این دانشگاه‌ها عبارتند از:

بعد از انتخاب دانشگاه حتما چک کنید که دانشگاه جزء موسسات آموزشی مجاز در کانادا باشد. برخی از دانشجویان در همان مرحله اول یعنی انتخاب دانشگاه در دام موسسات کلاهبردار می‌افتند.

شرایط و مدارک لازم برای تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در کانادا

بعد از انتخاب دانشگاه باید با مراجعه به سایت دانشگاه از لیست مدارکی که دانشگاه از شما درخواست می‌کند و شرایط ثبت نام در دانشگاه اطلاع پیدا کنید. مدارک مورد نیاز در دانشگاه ‌های کانادا با هم تفاوت چندانی ندارند. این مدارک معمولا عبارتند از:

  • اسکن مدرک کارشناسی، دیپلم و مقاطع تحصیلی قبلی
  • اسکن دوره‌های آموزشی که پشت سر گذاشته‌اید.
  • اسکن پاسپورت
  • نمرات امتحاناتی که پشت سر گذاشته‌اید.
  • مدرک مربوط به دریافت فاند پژوهشگری
  • توصیه نامه اساتید( البته در صورتی که چنین توصیه‌نامه‌ای داشته باشید)
  • مدرک زبان. معمولا تافل یا آیلتس مورد پذیرش است و حداقل نمره مورد نیاز برای ثبت نام نیز توسط دانشگاه تعیین می‌شود.

موسسه مهاجرتی تراست

با مدرک کارشناسی ارشد در کانادا چه کارهایی می‌توان انجام داد

برخی از دانشجویان تصور می‌کنند که مدرک فوق لیسانس در کانادا فقط برای تدریس کارایی دارد درحالی که تدریس فقط یکی از موقعیت‌های شغلی است که برای دارنده این مدرک ایجاد می‌شود. آموزش‌های با کیفیتی که دانشجویان در طول دوره تحصیل دریافت می‌کنند آن‌ها را برای ورود به بازار کار کانادا و به دست گرفتن شغل‌ متناسب با رشته تحصیلی آماده می‌سازد. یکی از موقعیت‌های شغلی که برای دارندگان مدرک کارشناسی ارشد در کانادا ایجاد می‌شود ارائه خدمات مشاوره‌ای به مدارس و موسسات آموزشی برای تنظیم برنامه تحصیلی است. حتی این امکان وجود دارد که از شما برای تولید محتوای کتب درسی دعوت به همکاری صورت بگیرد. همچنین ممکن است به سمت مدیریت مدارس دولتی و خصوصی منصوب شوید. علاوه بر موارد ذکر شده هزاران موقعیت شغلی دیگر در کانادا برای فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد وجود دارد. شما با در دست داشتن مدرک تحصیلی کانادا در مقطع کارشناسی ارشد در این کشور بیکار نخواهید بود به شرطی که از مهارت و تخصص کافی در رشته تحصیلی خود برخوردار باشید.

آیا به دانشجوی کارشناسی ارشد در کانادا حقوق پرداخت می‌ شود

به دانشجوی کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های کانادا حقوق پرداخت نمی‌شود مگر این که دانشجو در یک پروژه با استاد خود همکاری داشته باشد. آنچه به عنوان دستمزد به دانشجو فوق لیسانس تعلق می‌گیرد ارتباطی به موقعیت او به عنوان دانشجو ندارد بلکه دلیل پرداخت این است که او به عنوان یک شخص دارای مهارت در پروژه همکاری داشته است. بسیاری از دانشجویان خارجی که در کانادا در مقطع فوق لیسانس تحصیل می‌کنند با استفاده از همین شیوه بخش زیادی از شهریه خود را پرداخت می‌کنند.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد کانادا

هزینه تحصیل در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه‌های کانادا نرخ ثابتی ندارد و هر دانشگاه با در نظر گرفتن یک سری ضوابط، شهریه قابل پرداخت توسط دانشجو را تعیین می‌کند. معمولا رشته تحصیلی تاثیر زیادی در تعیین شهریه دارد مثلا تحصیل در رشته‌های پزشکی بسیار پر هزینه هستند. شهروند یا دانشجوی خارجی بودن هم یکی دیگر از عواملی است که دانشگاه‌ها آن را در تعیین شهریه دخیل می‌دانند.

 زمان ثبت نام برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس در کانادا

اگر قصد دارید برای ترم زمستان در دانشگاه مشغول به تحصیل شوید باید تا اول سپتامبر در دانشگاه ثبت نام کرده باشید و برای شروع به تحصیل در فصل تابستان مهلت ثبت نام از اول ژانویه شروع می‌شود اما پایات مهلت در دانشگاه‌های مختلف، متفاوت است. بهتر است که ۸ تا ۱۲ ماه قبل از شروع ترم تحصیلی روند ثبت نام را شروع کنید. اگر در دانشگاه مورد نظر پذیرش شده باشید یک یا دو ماه بعد از بسته شدن سایت درخواست‌ها، نامه پذیرش برای شما ایمیل می‌شود.

درباره گواهینامه رانندگی در کانادا بخوانید.

تراست همراه شما در تمامی مراحل مهاجرت 2

اقدامات لازم برای بعد از دریافت نامه پذیرش کارشناسی ارشد در کانادا

  • انجام اقدامات لازم برای بیمه سلامت. مبلغی که برای بیمه سلامت باید بپردازید بستگی به ایالتی دارد که برای زندگی انتخاب کرده‌اید.
  • انجام اقدامات لازم برای دریافت ویزای تحصیلی. مراحل دریافت ویزا را باید بلافاصله بعد از دریافت نامه پذیرش شروع کنید.
  • خرید بلیط هواپیما بعد از دریافت ویزا

بعد از ورود به کانادا باید با طی کردن مراحل اداری در دانشگاه ثبت نام کنید تا شروع به تحصیل شما در آن ترم قطعی شود. معمولا در مرحله ثبت نام حضوری باید کپی مدارکی را که قبلا از طریق اینترنتی ارسال کردید به بخش اداری دانشگاه ارائه کنید. بنابراین اصل و کپی تمام مدارک را به همراه داشته باشید.

نظرتون درباره کیفیت محتوا؟
اشتراک‌گذاری مطلب

درباره نویسنده

نظرات و پرسش‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *