اضافه کردن فونت به قالب وردپرس با استفاده از 3 روش

اضافه کردن فونت به قالب وردپرس با استفاده از ۳ روش

فهرست مطالب

اضافه کردن فونت به قالب وردپرس چگونه است؟ در این مرحله بعد از قراردادن کد روی دکمه verify کلیک کرده و به مرحله اعتبارسنجی وارد می‌شوید و شما این امکان را خواهید داشت تا فونت دلخواه را در وردپرس اضافه کنیم و این قابلیت برای شما فعال خواهد شد که در صورت درست بودن کار شما یک پیغام دریافت می‌کنید.

اضافه کردن فونت به قالب وردپرس چگونه است؟ یکی از نیازهای اصلی شما در هر وب‌سایت وردپرسی افزودن فونت فارسی به قالب آن است. همانطور که می‌دانید قالب وردپرس چیست باید به اضافه کردن فونت به قالب وردپرس هم بپردازید.

شما با استفاده از فونت و قالب دلخواه خود در وردپرس می‌توانید شکل و ظاهر سایت را به‌طورکلی تغییر دهید و ظاهر بهتری به سایت خود بدهید به‌خصوص زمانی که از فونت‌های محبوب استفاده کنید.

پس این موضوع اضافه کردن فونت به قالب وردپرس یکی از موضوعات بسیار مهمی است که باید به آن بپردازید.

 مانند دست‌نویس که این فونت‌ها جزو محبوب‌ترین‌ها در وب فارسی هستند که شما در بسیاری از سایت‌ها این فونت‌ها را مشاهده کرده‌اید.

همان‌طور که شما می‌دانید زمانی که ما از قالب‌هایی که در تم فارست وجود دارد خرید می‌کنیم یا اینکه اقدام به نصب قالب وردپرس از طریق مخزن وردپرس می‌کنیم این ساختار و قالب با فونت‌های آریا و تا هما هستند.

فهرست مطالب

اضافه کردن فونت به قالب وردپرس چگونه است؟

اضافه کردن فونت به قالب وردپرس چگونه است؟

یکی از موضوعات مهم در اضافه کردن فونت به قالب وردپرس اضافه کردن فونت فارسی است.

شما قبل از هر کاری در نصب فونت خط در وردپرس ابتدا باید فونت دلخواه خود را در سه فرمت تهیه کنید.

 این فرمت‌ها که برای وب‌سایت مورداستفاده قرار می‌گیرند شامل eot، ttf و woff هستند. معمولاً فونت‌های با فرمت ttf با همه مرورگرها سازگاری دارد.

 به همین دلیل نسبت به سایر فونت‌ها بیشتر مورداستفاده قرار می‌گیرد پس برای استفاده از فونت دلخواه خودتان کافی است در گوگل جستجو کرده و فونت دلخواه خود را دانلود کنید اما اگر فونت شما ویژگی تجاری بودن را دارد حتماً باید آن را خریداری کنید.

در قدم بعدی که فونت را با فرمت دلخواه خود تهیه و دانلود کردید نوبت به نصب فونت در وردپرس می‌رسد. اگر فونت شما در حالتی است که فرمت‌های دیگر برای آن ساخته نشده است می‌توانید با استفاده از ابزارهای آنلاین اقدام به تبدیل فرمت کنید.

برای این کار می‌توانید عبارت convert ttf to eot در گوگل سرچ کرده و از این سایت‌ها برای تبدیل فرمت فونت به فرمت‌های دلخواهتان اقدام کنید. در ادامه به اضافه کردن فونت به قالب وردپرس با روش کدنویسی می‌پردازیم.

اضافه کردن فونت به قالب وردپرس با روش کدنویسی

اضافه کردن فونت به قالب وردپرس با روش کدنویسی

در قدم اول برای اضافه کردن فونت به قالب وردپرس وارد هاست خود شده و سپس بر روی File Manager کلیک کنید تا به محیط آن وارد شوید.

سپس به پوشه قالب وردپرس وارد شوید و در نهایت وارد پوشه قالب شوید در این مرحله فونتی را که انتخاب کرده‌اید را در پوشه فونت‌ها fonts بارگذاری کنید. اگر پوشه‌ای با این نام وجود ندارد می‌توانید یک پوشه بسازید و سپس فایل‌های فونت خود را در این پوشه بارگذاری کنید.

برای مثال اگر شما می‌خواهید از فونت ایران سنس استفاده کنید بعد از خریداری کردن فونت آن را در پوشه فونت بارگذاری کنید. بعد از بارگذاری به پوشه قبلی یعنی مسیر اصلی پوشه برگردید.

به دنبال فایل style.css در قالب بگردید بعد از پیداکردن این فایل بر روی آن راست کلیک کرده و گزینه ادیت Edit را انتخاب کنید. بعد از ورود به صفحه ویرایش در خطوط ابتدایی خواهید دید که این فایل دارای کدهای  css است و برای نصب آن در قالب وردپرس شما باید آنها را شخصی‌سازی کنید.

 در این مرحله اگر فونت مدنظر در فرمت دلخواه شما نبود با استفاده از کد می‌توانید فرمت آن را تغییر دهید و دقت کنید که اگر کد از قبل وجود داشت باید آنها را تغییر دهید.

				
					@font-face {

font-family: 'iransansdn';

src: url('fonts/iransansdn.eot?#') format('eot'),

url('fonts/iransansdn.woff') format('woff'),

url('fonts/iransansdn.ttf') format('truetype');
				
			

همان‌طور که در خط دوم می‌بینید ابتدا باید برای فونت خودمان یک نام انتخاب کنیم. چون در مثال فونت ایران سنس آمد ما هم از اسم iransansdn استفاده کردیم و قالب فونت خود را با این اسم ذخیره می‌کنیم تا در هر بخش از قالب فونت با این نام قرار بگیرد.

این فونت برای هر بخش آپلود شود و در خط سوم تا پنجم مسیری که فونت‌ها در آن قرار دارند به همراه نام فونت و فرمت فونت مانند مثال بالا وارد کنید در این مسیر نام پوشه fonts است که بعد از عبارت /iransansdn قرار دارد که معنی آن نام فونت به همراه فرمت فونت است.

در نتیجه نام قالب فونت خودمان را به نام iransansdn  قرارداده ایم را دربخش‌های مختلف قالب استفاده می‌کنیم.

برای این کار کل ساختار را بررسی کنید و در هرکجا که عبارت font-family مشاهده کردید بررسی کنید.

 اگر در مقابل آن فرمت دیگری به‌غیراز iransansdn  استفاده شده بود به این معنی است که باید نام آن را تغییر دهید.

برای مثال تمامی عنوان بخش‌های ساختار شما باید به این صورت باشد font-family: iransansdn; و اگر احیاناً دیدید که از چند نام استفاده شده است فونت خود را نام اول قرار دهید تا از آن استفاده شود.

به همین راحتی شما به اضافه کردن فونت به قالب وردپرس پرداختید.😎

بعد از اینکه به موضوع اضافه کردن فونت به قالب وردپرس با کدنویسی آشنا شدید باید به این موضوع که استفاده از افزونه فونت دلخواه وردپرس بپردازیم.

استفاده از افزونه فونت دلخواه وردپرس

استفاده از افزونه فونت دلخواه وردپرس

یکی از روش‌های ساده برای استفاده از فونت دلخواه در وردپرس، نصب یک افزونه در وردپرس است که می‌توانید به فونت دلخواه خود برسید و آن را در قالب وردپرس اضافه کنید.

برای این کار ابتدا فایل فونت و نام خانواده فونت را انتخاب کنید و بعد از اضافه‌کردن آن در داخل افزونه کاری کنید که قالب سایت با این فونت به نمایش در بیاید.

شما بعد از من فعال‌سازی افزونه مشابه تصویر زیر بخشی با نام Use Any Font اضافه می‌شود که بعد از ورود به این بخش می‌توانید فونت دلخواه خودتان را در وردپرس اضافه کنید.

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید ابتدا شما باید یک API Key سایت سازنده افزونه برای استفاده از فونت دلخواه در وردپرس تهیه کنید بنابراین روی لینک در کادر قرمز کلیک کرده تا به سایت سازنده وارد شوید.

 بعد از ورود به سایت با استفاده از نوار کشیدن آن را به سمت چپ کشیده تا به حالت رایگان برای افزودن فونت در وردپرس برسید سپس اطلاعات شخصی خودتان مانند نام و نام خانوادگی و ایمیل را پر کنید و در نهایت بر روی دکمه سبزرنگ کلیک کنید.

حال در این مرحله مشاهده می‌کنید که یک کد API KEY مخصوص برای شما ساخته شده است که می‌توانید با استفاده از این کلید این قابلیت را داشته باشید تا این افزونه را به قالب وردپرس خود اضافه کنید این کد را کپی کرده و در صفحه تنظیمات افزونه وارد کنید. 

در این مرحله بعد از قراردادن کد روی دکمه verify کلیک کرده و به مرحله اعتبارسنجی وارد می‌شوید و شما این امکان را خواهید داشت تا فونت دلخواه را در وردپرس اضافه کنیم و این قابلیت برای شما فعال خواهد شد که در صورت درست بودن کار شما یک پیغام دریافت می‌کنید.

سپس در مرحله بعدی روی دکمه “Add Fonts” برای اضافه کردن فونت به قالب وردپرس کلیک کنید تا فونت دلخواه شما برای استفاده در وردپرس را اضافه کنید. با کلیک بر روی این دکمه یک فرم به نمایش درمی‌آید که باید اسم خانواده فونت را در قسمت نام فونت وارد کنید.

بعد از آن فایل فونت را هم با یکی از فرمت‌های ذکر شده با حداکثر حجم ۱۵ مگابایت انتخاب و ذخیره کنید و در نهایت روی دکمه Upload کلیک کنید تا فایل برای شما بارگذاری شود و به لیست فونت‌های قابل‌استفاده در افزونه اضافه شود.

در این مرحله با کلیک بر روی انتخاب فونت Select Font فونتی که در مرحله قبل ساختید با نام دلخواه خود انتخاب کنید.

در قدم بعدی با استفاده از بخش Select elements to assign انواع تگ‌های HTML که شما قادر به استفاده از این فونت هستید را انتخاب کنید در این مرحله ما فونت ایران سنس را انتخاب می‌کنیم و تیک این گزینه را فعال می‌کنیم.

 سپس در مرحله بعدی با استفاده از کادر  Custom Elements می‌توانید نام کلاس دلخواه قالب که می‌خواهید فونت این کلاس هم با این فونت نمایش داده شود را انتخاب کنید.

شما زمانی به این گزینه نیاز دارید که در برخی از جاهای سایت فونت نمایش داده نشود تا بتوانید با قراردادن کلاس CSS در این بخش نمایش فونت دلخواه خود را فراهم کنید و در نهایت روی دکمه Assign Form کلیک کنید تا تنظیمات شما ذخیره شود.

جمع‌بندی

اضافه کردن فونت به قالب وردپرس یکی از کارهای بسیار ضروری برای هر سایتی است. چرا که اضافه کردن فونت به قالب وردپرس می‌تواند در UI و UX سایت تاثیراتی بگذارد. امیدواریم توانسته باشیم در مقاله اضافه کردن فونت به قالب وردپرس به شما کمک کرده باشیم.

پیروز و سربلند باشید.😉

نظرتون درباره کیفیت محتوا؟
اشتراک‌گذاری مطلب

درباره نویسنده

نظرات و پرسش‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *