جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
رفع مشکل کار نکردن دکمه افزودن پرونده چند رسانه‌ای در وردپرس

رفع مشکل کار نکردن دکمه افزودن پرونده چند رسانه‌ای در وردپرس

تایم مطالعه: ۵ دقیقه
تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۵/۲۷
فهرست مطالب

استفاده از عناصر گرافیکی مانند عکس، ویدئو و فایل گیف در سایت‌ها، به کاربران کمک می‌کند تا محتوا را بهتر متوجه شوند و جذابیت بصری سایت را افزایش دهند. اما بارگذاری این المان‌ها در سایت‌های وردپرسی ممکن است به مشکل بخورد و کاربران با مشکل کار نکردن دکمه افزودن پرونده چند رسانه‌ای روبه‌رو شوند. این خطا یکی از خطاهای رایج وردپرس است. که معمولاً کاربران مبتدی را گیج می‌کند و آن‌ها نمی دانند چگونه این خطا را برطرف کنند.

در این متن، ما در ادامه مجموعه آموزش وردپرس، دلایل ممکن برای وقوع این مشکل کار نکردن دکمه افزودن پرونده چند رسانه‌ای را بیان کرده و روش‌های مختلف برای رفع آن را به شما آموزش خواهیم داد. تا آخر این مقاله همراه سایت کافه وردپرس باشید.

علت بروز مشکل کار نکردن دکمه افزودن پرونده چند رسانه‌ای در وردپرس

وردپرس یک سیستم مدیریت محتوا است که از زبان برنامه‌نویسی جاوااسکریپت استفاده می‌کند و شامل تعداد زیادی اسکریپت مختلف است. هر یک از این اسکریپت‌ها به‌صورت موازی و همزمان با یکدیگر در هنگام بارگذاری صفحه وب اجرا می‌شوند. این اسکریپت‌ها معمولاً مربوط به قالب‌ها، پلاگین‌ها و ویژگی‌های خاص وردپرس هستند.

علت بروز مشکل کار نکردن دکمه افزودن پرونده چندرسانه ای در وردپرس

اگرچه این روش باعث افزایش سرعت بارگذاری صفحه می‌شود، اما گاهی ممکن است تداخل و تضادی بین این اسکریپت‌ها به‌وجود آید. این تضاد و تداخل ممکن است عملکرد برخی از قابلیت‌ها و امکانات وردپرس را تحت تأثیر قرار دهد. یکی از مشکلاتی که ممکن است در این روند بوجود آید، مشکل عدم کارکرد دکمه “افزودن رسانه” در ویرایشگر وردپرس است.

این مشکل معمولاً به علت تضاد و تداخل بین اسکریپت‌های مورد استفاده در بخش‌های مختلف سایت رخ می‌دهد. بنابراین، کاربر نمی‌تواند فایل‌های چندرسانه‌ای را به سایت وردپرسی خود اضافه کند و در هنگام کلیک روی دکمه “افزودن رسانه” در ویرایشگر، هیچ اتفاقی رخ نمی‌دهد.

روشهای رفع مشکل کار نکردن دکمه افزودن پرونده چند رسانه‌ای در وردپرس

در این بخش، پنج روش کاربردی برای رفع مشکل کار نکردن دکمه افزودن پرونده چند رسانه‌ای در وردپرس را به شما آموزش می‌دهیم.

روش اول: پردازش غیرموازی اسکریپت‌ها

همانطور که در بخش قبلی اشاره کردیم، اصلی‌ترین دلیل بروز این خطا در وردپرس، تداخل بین اسکریپت‌های مختلف و پردازش موازی و همزمان آنها توسط پردازنده وردپرس است. بنابراین، ساده ترین و در دسترس ترین راه برای رفع مشکل کار نکردن دکمه افزودن پرونده چند رسانه‌ای در وردپرس، جلوگیری از پردازش موازی و همزمان این اسکریپت‌ها است.

برای جلوگیری از پردازش همزمان اسکریپت‌ها، کافی است یک خط کد را به فایل wp-config.php اضافه کنید تا این قابلیت غیرفعال شود و هر اسکریپت به صورت جداگانه و مستقل پردازش شود. با انجام این کار، احتمالاً مشکل شما برطرف خواهد شد.

اگر سایت شما روی هاست cPanel قرار دارد، می‌توانید برای انجام این کار، مراحل زیر را دنبال کنید:

۱.به داشبورد مدیریت هاست cPanel خود بروید و در آن به بخش “مدیریت فایل‌ها” یا “File Manager” مراجعه کنید.

روش اول پردازش غیرموازی اسکریپتها

۲.در بخش “مدیریت فایل‌ها”، وارد پوشه public_html شوید و در آن، فایل wp-config.php را پیدا کنید.

۳.قبل از اعمال تغییر، یک نسخه پشتیبان از فایل wp-config.php اصلی ایجاد کنید تا در صورت بروز هر مشکلی، بتوانید از آن استفاده کنید.

۴.روی فایل wp-config.php راست کلیک کرده و گزینه “Edit” یا “ویرایش” را انتخاب کنید.

روش اول پردازش غیرموازی اسکریپتها

۵.با کلیک روی دکمه “ویرایش”، وارد صفحه ویرایش فایل wp-config.php می‌شوید. اگر قبلاً از فایل wp-config.php خود یک نسخه پشتیبان ایجاد کرده‌اید، روی دکمه “ویرایش” در این صفحه کلیک کنید.

روش اول پردازش غیرموازی اسکریپتها

۶.در داخل فایل wp-config.php به پایین صفحه اسکرول کنید و در بالای بخش توضیحات “/* That’s all, stop editing! Happy blogging. */”، کد زیر را قرار دهید: define(‘CONCATENATE_SCRIPTS’, false);

۷.در گام بعدی، روی دکمه “Save changes” یا “ذخیره تغییرات” کلیک کنید تا تغییرات اعمال شده در فایل wp-config.php ذخیره شود.

روش اول پردازش غیرموازی اسکریپتها

با اجرای مراحل بالا و افزودن قطعه کد مذکور به فایل wp-config.php، اسکریپت‌های وردپرس به صورت جداگانه و مستقل پردازش می‌شوند و به احتمال زیاد مشکل کار نکردن دکمه افزودن پرونده چند رسانه‌ای در وردپرس، رفع خواهد شد. در صورتی که مشکل هنوز برطرف نشده است، توصیه می‌شود به صفحه ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس بروید و دکمه افزودن رسانه را بزنید و بررسی کنید که آیا مشکل رفع شده است یا خیر.

باید توجه داشت که این روش به لحاظ سادگی و در دسترس بودن، بهترین راه برای حل این خطای رایج در وردپرس است. ولی با توجه به اینکه افزودن کد مذکور به فایل wp-config.php باعث بارگذاری مستقل اسکریپت‌ها می‌شود، سرعت بارگذاری صفحات سایت احتمالاً کاهش خواهد یافت. بنابراین، توصیه می‌شود قبل از اعمال این روش، مزایا و معایب آن را به دقت مورد بررسی قرار داده و تصمیم درستی بگیرید.

روش دوم: شناسایی قطعه کد اسکریپت مشکل ساز

روش کلی برای رفع مشکل کار نکردن دکمه افزودن پرونده چند رسانه‌ای در وردپرس را می‌توان به صورت زیر خلاصه کرد:

 1. ابتدا اطمینان حاصل کنید که مشکل از پلاگین‌ها، قالب یا تنظیمات وردپرس نیست. برای این منظور، تمام پلاگین‌ها را غیرفعال کرده و قالب را به یک قالب پیش‌فرض تغییر دهید. سپس دکمه افزودن پرونده چندرسانه ای را بررسی کنید.
 2. اگر مشکل برطرف شد، یک به یک پلاگین‌ها را فعال کرده و دکمه را بررسی کنید تا پلاگینی که باعث ایجاد مشکل می‌شود را شناسایی کنید. سپس می‌توانید به دنبال راه‌حلی برای این پلاگین خاص بگردید.
 3. اگر پلاگین‌ها مشکلی ایجاد نمی‌کنند، به تنظیمات وردپرس بروید و از پوشه “wp-admin” فایل‌های جاوااسکریپت خود را به صورت یکی یکی جدا کنید. سپس دکمه را بررسی کنید تا بخشی که باعث ایجاد مشکل می‌شود را شناسایی کنید.
 4. منابع بیشتری برای رفع مشکل این خطا وجود دارد مانند افزودن کدهای مربوط به پروتکل HTTPS در فایل wp-config.php و یا حذف فایل‌های وابسته به جاوااسکریپت هستند. اما برای استفاده از این روش‌ها، تخصص در حوزه برنامه‌نویسی و آشنایی با زبان جاوااسکریپت لازم است.

به هر حال، برای رفع مشکل کار نکردن دکمه افزودن پرونده چند رسانه‌ای در وردپرس، بهتر است از یک برنامه‌نویس خبره کمک بگیرید

روش سوم: بررسی افزونه های وردپرس

در صورتی که دکمه افزودن پرونده چندرسانه‌ای در وردپرس کار نمی‌کند، علت اصلی ممکن است تداخل اسکریپت‌های سایت باشد که درون یکی از پلاگین‌های سایت قرار دارند. برای بررسی این موضوع و تشخیص اینکه آیا افزونه‌ها عامل این خطا هستند یا خیر، باید تمامی پلاگین‌ها را غیرفعال کنید و سپس بررسی کنید که با غیرفعال کردن پلاگین‌ها، مشکل حل می‌شود یا خیر.

برای این منظور، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. وارد داشبورد وردپرس سایت شوید.
 2. به بخش پلاگین‌ها بروید.
 3. در بالای صفحه، بخش “غیرفعال کردن” را انتخاب کنید و بر روی دکمه “اعمال” کلیک کنید تا تمامی پلاگین‌ها غیرفعال شوند.
 4. پس از غیرفعال کردن پلاگین‌ها، به ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس بروید و با کلیک روی دکمه “افزودن رسانه” بررسی کنید که آیا مشکل حل شده است یا خیر. اگر مشکل برطرف شده باشد، این نشان می‌دهد که علت اصلی مشکل وجود اسکریپت مشکل‌ساز در یکی از پلاگین‌ها بوده است.
 5. برای شناسایی پلاگین مشکل‌ساز، می‌توانید به ترتیب پلاگین‌ها را فعال کنید و با کلیک روی دکمه افزودن رسانه در ویرایشگر گوتنبرگ، بررسی کنید که با فعال‌سازی کدام پلاگین مشکل دوباره به وجود می‌آید.
 6. پس از شناسایی پلاگین مشکل‌ساز، می‌توانید از یک پلاگین جایگزین استفاده کنید، اما اگر قابلیت استفاده از پلاگین دیگری وجود ندارد و ضرورت استفاده از آن پلاگین وجود دارد، باید کدهای اسکریپت آن را اصلاح کنید. در صورتی که دانش کافی در زمینه برنامه‌نویسی پلاگین‌ها ندارید، می‌توانید از یک برنامه‌نویس حرفه‌ای کمک بگیرید.

روش چهارم: تغییر قالب فعال سایت وردپرسی

یکی از دلایل احتمالی بروز مشکل در کارکرد دکمه افزودن پرونده چندرسانه‌ای در وردپرس، استفاده از یک قالب نامناسب و غیرقابل سازگاری با این افزونه است. برای بررسی این موضوع، می‌توانید قالب فعلی سایت را با یکی از قالب‌های پیشفرض وردپرس یا یک قالب کاملاً ساده و بدون استفاده از هیچ پلاگین داخلی، جایگزین کنید و سپس بررسی کنید که آیا با این تغییر مشکل برطرف می‌شود یا خیر.

در صورتی که مشکل از قالب سایت باشد و شما اصرار دارید از همان قالب استفاده کنید، باید با تیم توسعه دهنده آن قالب تماس بگیرید و از آنها بخواهید این مشکل را با اصلاح کدها و اسکریپت‌های موجود در قالب برطرف کنند.

روش پنجم: پاک کردن کش مرورگر

از طریق مرورگر کروم کش مرورگر را پاک کنید. برای این کار، دستورات زیر را دنبال کنید:

۱.ابتدا مرورگر کروم را باز کنید.

۲.روی آیکون منوی ابزارها (سه نقطه) در بالای مرورگر سمت راست کلیک کنید.

روش پنجم پاک کردن کش مرورگر

۳.گزینه “تنظیمات” (Settings) را انتخاب کنید.

۴.به پایین صفحه بروید و بر روی “پیشرفته” (Advanced) کلیک کنید.

۵.در بخش “حریم خصوصی و امنیت” (Privacy and security)، گزینه “پاکسازی داده های مرورگر” (Clear browsing data) را انتخاب کنید.

۶.در پنجره باز شده، مطابق شکل زیر گزینه “محدوده زمانی” (Time range) را روی “همه” (All time) تنظیم کنید. همچنین، دو چک باکس “کوکی ها و داده های سایت دیگر” (Cookies and other site data) و “تصاویر و فایل های کش شده” (Cached images and files) را علامت بزنید.

روش پنجم پاک کردن کش مرورگر

۷.سپس روی دکمه “پاکسازی داده ها” (Clear data) کلیک کنید تا کش مرورگر پاک شود.

۸.برای اعمال تغییرات، مرورگر کروم را ببندید و دوباره آن را باز کنید.

با اجرای این مراحل، کش مرورگر پاک می‌شود و احتمالاً مشکل کار نکردن دکمه افزودن پرونده چند رسانه‌ای در وردپرس رفع می‌شود.

حذف دسترسی به ویژگی افزودن رسانه برای افراد غیر مدیر

برای مخفی کردن دکمه “افزودن رسانه” برای کاربران غیر از مدیر یا ادمین در وردپرس، میتوانید از کد زیر در فایل functions.php استفاده کنید:

php
function RemoveAddMediaButtonsForNonAdmins() {
  if (!current_user_can('manage_options')) {
    remove_action('media_buttons', 'media_buttons');
  }
}
add_action('admin_head', 'RemoveAddMediaButtonsForNonAdmins');

اگر میخواهید کاربران با نقشی غیر از مدیر بتوانند صفحات سایت را ویرایش کنند، میتوانید مقدار “manage_options” در خط دوم کد بالا را به “edit_pages” تغییر دهید.

بعد از اضافه کردن این کد به فایل functions.php، کاربرانی که نقش مدیر یا ادمین ندارند دیگر قادر به دسترسی به دکمه “افزودن رسانه” نخواهند بود.

جمع‌بندی

در این محتوا، در ادامه آموزش وردپرس، به مشکل کار نکردن دکمه افزودن پرونده چند رسانه‌ای در وردپرس پرداخته شده است. در این بخش، دلایل احتمالی بروز این خطا در وردپرس معرفی شده و پنج روش کاربردی برای رفع این مشکل آموزش داده شده است. امیدواریم که این محتوا برای شما مفید واقع شود.

نظرتون درباره کیفیت محتوا؟
اشتراک‌گذاری مطلب

درباره نویسنده

نظرات و پرسش‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *