جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
رفع خطای اتصال به پایگاه داده در هنگام نصب وردپرس

رفع خطای اتصال به پایگاه داده در هنگام نصب وردپرس

تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۰۷/۲۸
فهرست مطالب

خطای اتصال به پایگاه داده از آموزش‌های مهمی است که هر مدیر سایت باید آن را آموزش‌دیده باشد زیرا ممکن است شما هرآن با خطای error establishing a database connection مواجه شوید و شما را نگران کند به صورت کلی این خطا یکی از خطاهای راج در وردپرس است. اکثر مدیران سایت زمانی که با این خطا روبرو می‌شوند احساس می‌کنند که تمامی اطلاعات سایت آن از بین رفته است و هر چه تا به امروز برای سایت خود زحمت کشیده بودند از بین رفته است؛ اما جای نگرانی نیست و شما می‌توانید این خطا را حل کنید.

این خطا برای همه کسانی که در وردپرس در حال فعالیت هستند به وجود آمده است و دلیل اصلی این خطا عدم برقراری ارتباط میان پایگاه‌داده و وردپرس است که در نتیجه باعث می‌شود شما با این خطا روبرو شوید. پس تا آخر مقاله رفع ارور اتصال به پایگاه داده با کافه وردپرس همراه باشید.

فهرست مطالب

رفع خطای اتصال پایگاه‌داده چگونه انجام می‌شود؟

همان‌طور که گفته شد دلیل اصلی این خطا این است که کودهای شما نمی‌تواند ارتباط را با فایل‌های وردپرس برقرار کند و ارتباط میان پایگاه‌داده و وردپرس و می‌شود. اما به‌صورت کلی دلایلی که می‌تواند باعث بروز این خطا شوند در زیر گفته شده‌اند و برای خطای اتصال به پایگاه داده باید این موارد را بررسی کرد.

  • حذف کلی دیتابیس سایت
  • تغییر در اطلاعات دیتابیس و اشتباه بودن اطلاعات در فایل wp-config.php
  • ایجاد خطا هنگام تغییر پیشوند جداول وردپرس
  • تغییر سطح دسترسی به فایل‌های وردپرس
  • بروز خطا هنگام انتقال وردپرس به دامنه و یا هاست جدید
  • وجود مشکل در سرور

در ادامه سعی داریم که روش‌های رفع ارور اتصال به پایگاه داده را بررسی کنیم تا اگر با این خطا روبه‌رو شده‌اید مشکلتان را حل کنید. البته قبل از این که کار را شروع کنید یک نسخه پشتیبان و بک‌آپ تهیه کنید تا درصورتی‌که مشکلی به وجود آمد بتوانید اطلاعات خود را برگردانید و نسخه قبل را در اختیار داشته باشید.

اطلاعات دیتابیس وردپرس را برای رفع خطای اتصال به پایگاه داده بررسی کنید!

شما در مرحله اول رفع ارور اتصال به پایگاه داده باید این موضوع را بررسی کنید که اطلاعات دیتابیس شما به‌صورت کاملاً صحیح وارد شده است یا خیر برای این کار می‌توانید وارد File Manager شوید و سپس روی پوشه wp-config.php شوید و در این قسمت اگر از هر نوع هاست استفاده کنید باید روی گزینه ویرایش کلیک کنید. شما درون این پوشه باید یک کد مانند کد زیر که در اختیار شما عزیزان قرار داده‌ایم را مشاهده کنید که وظیفه اصلی آن ایجاد ارتباط میان پایگاه‌داده و وردپرس است.

// ** MySQL settings – You can get this info from your web host ** //

/** The name of the database for WordPress */

define(‘DB_NAME’, ‘database_name_here’) ;

/** MySQL database username */

define(‘DB_USER’, ‘username_here’);

/** MySQL database password */

define(‘DB_PASSWORD’, ‘password_here’);

/** MySQL hostname */

define(‘DB_HOST’, ‘localhost’);

درون این کدها باید اطلاعات به‌صورت صحیح وارد شده باشد و اگر این اتفاق نیفتاده و شما باید آنها را به‌صورت صحیح وارد کنید که در ادامه به بخش‌های مختلف این کد را به شما معرفی می‌کنیم تا رفع خطای اتصال پایگاه‌داده را بتوانبد انجام بدهید.

database_name_here

شما در این بخش که یکی از بخش های مربوط به رفع ارور اتصال به پایگاه داده است باید نام دیتابیس خود را در زمانی که دیتابیس وردپرس خود را ساختید را وارد کنید و دقیقاً باید نام‌ها مطابقت داشته باشد.

username_here

در این قسمت شما باید نام کاربری دیتابیس خود را وارد کنید که این نام کاربری باید با نام کاربری که در زمان نصب وردپرس ایجاد کردید یکی باشد.

password_here

در ادامه رفع ارور اتصال به پایگاه داده در این بخش آخر هم ما باید رمز دیتابیس خود را وارد کنید که رمز دیتابیس شما دقیقاً رمزی است که در زمان نصب وردپرس در دیتابیس وارد کردید.شما در آخر برای اینکه مطمئن شوید تمام اطلاعات شما صحیح است می‌توانید وارد بخش DATABASES شده و سپس از طریق MySql Database تمام دیتابیس‌های ساخته شده خود را می‌توانید مشاهده کنید و تمامی اطلاعات را می‌توانید با دیتابیس چک کنید تا اگر صحیح نبود آنها را ویرایش کنید.

دیدن تمامی دیتابیس ها برای رفع خطای اتصال به پایگاه داده

در بخش بعدی هم شما می‌توانید تمامی اطلاعات دیتابیس مانند نام و نام کاربری و همچنین رمز عبور را مشاهده کنید و همچنین تمامی افرادی که در دیتابیس فعالیت دارند را می‌توانید مشاهده کنید تا اگر خواستی بتوانید تغییرات را در آنها به وجود بیاورید.

تغییر رمز دیتابیس برای رفع ارور اتصال به پایگاه داده

در ادامه رفع ارور اتصال به پایگاه داده اگر تمامی اطلاعات شما درست بود اما اگر رمز عبور شما به‌صورت صحیح وارد نشده بود می‌توانید که در این بخش رمز عبور خود را تغییر بدهید و با استفاده از گزینه رمز عبور رمز عبور جدید خود را وارد کنید و در آخر روی گزینه change password کلیک کنید.

گذاشتن پسور برای mysql

در پایان هم شما می‌توانید به‌تمامی اطلاعات را اگر به‌درستی وارد کرده بودید آنها را تأیید کنید و اگر در آخر با پیغام Connected successfully مواجه شدیم می‌توانید مطمئن شوید که تمامی مراحل دیتابیس شما به‌صورت کاملاً صحیح ساخته شده است.

پیشوند جداول وردپرس را بررسی کنید

در برخی از اوقات ممکن است شما اطلاعات را به‌صورت کامل و صحیح وارد کرده باشید و برای رفع خطای اتصال پایگاه داده باید به این بخش مراجعه کنید؛ ولی مشکل شاید از طرف پیشوندها باشد که برای حل این مشکل می‌توانید به پایین صفحه مراجعه کنید و با یک عبارت مانند عبارت زیر روبرو خواهید شد.

$table_prefix = ‘wp_’;

در عبارات بالا کلمه WP باید پیشوند عبارات شما باشد و اگر شما از افزونه‌های امنیتی برای تغییر پیشوند استفاده کردید باید آن را تغییر بدهید تا به‌صورت صحیح کار کند و در آخر می‌توانید سایت خود را چند بار رفرش کنید تا متوجه شوید مشکل سایت شما حل شده است یا خیر.

اگر سایت خود را انتقال داده‌اید و یا دامنه را تغییر داده‌اید آدرس سایت را اصلاح کنید تا خطای اتصال به پایگاه داده انجام شود

در برخی از مواقع شما با تغییر در کدها می‌توانید باعث شد که اطلاعات پایگاه‌داده و وردپرس قطع شود و در نتیجه باعث شود این مشکل و این خطا برای سایت شما به وجود بیاید و به‌نوعی تعیین نکردن سطح دسترسی می‌تواند باعث به‌وجودآمدن این خطا در سایت شود و برای رفع ارور اتصال به پایگاه داده باید به این بخش نیز دقت کنید. شما برای این که از سطح دسترسی صحیح مطمئن شوید باید وارد File Manager شوید و دسترسی‌ها را در نوع زیر باید قرار بدهید.

  • سطح دسترسی برای فایل‌های وردپرس معادل ۶۴۴
  • سطح دسترسی برای پوشه‌های وردپرس معادل ۷۵۵

حالا شما در مرحله بعدی باید تمامی فایل‌های خود را بررسی کنید تا دسترسی آنها روی این اعداد باشد و اگر در غیر این صورت بود باید آن‌ها را تغییر بدهید تا دسترسی به‌صورت صحیح باشد. البته یکی از موضوعات بسیار مهم این است که شما در زمان تغییر در فایل‌ها باید بسیار بادقت و با دانش کافی این کار را انجام دهید؛ زیرا اگر به‌صورت صحیح این کار را انجام دهید می‌توانید با اسامی تمامی اطلاعات سایت شما از بین برود پس در انجام این کار بسیار دقت کنید و با داشتن دانش این کار را انجام بدهید در غیر این صورت از افراد متخصص در خواست این کار را داشته باشید.

پایگاه‌داده وردپرس را تعمیر کنید!

اگر شما تمامی کارهایی که گفته شد را انجام دادید ولی رفع ارور اتصال به پایگاه داده انجام نشد احتمالا شما باید تعمیرات را در پایگاه وردپرس خود ایجاد کنید که برای این کار می‌توانید وارد فایل wp-config.php شوید و درون این فایل قطعه کدی را که در زیر در اختیار شما عزیزان قرار داده‌ایم را جای‌گذاری کنید.

define(‘WP_ALLOW_REPAIR’, true);

حالا در مرحله بعدی شما باید روی دکمه ذخیره تغییرات کلیک کنید تا تمامی تغییرات اعمال شده توسط شما ایجاد شود و در مرحله بعدی شما باید دادرسی ساعت خود را به‌صورت زیر در اختیار شما عزیزان قرار دادیم وارد کنید و به‌جای site.com باید نام سایت خود را وارد کنید پس به این موضوع دقت کنید.

http://your-site.com/wp-admin/maint/repair.php

شما بعد از اینکه وارد این مرحله شدید از شما درخواست می‌کند که آیا تعمیر پایگاه‌داده را انجام بدهد یا خیر که شما با کلیک روی گزینه تعمیر پایگاه‌داده می‌توانید این اجازه را بدهید و بعد از اتمام کار می‌توانید وارد فایل شوید و کدی را که درون فایل قرار دادید را پاک کنید.

تعمیر پایگاه داده در وردپرس

شما بعد از اینکه کد را برداشتید می‌توانید سایت خود را چندین بار رفرش کنید تا متوجه شوید که مشکل حل شده است یا خیر ولی اگر مشکل هم نشده بود باید از آخرین راهکار که در ادامه به شما عزیزان معرفی می‌کنیم استفاده کنید‌. در ادامه به کمک گرفتن از پشتیبانی هاست برای رفع ارور اتصال به پایگاه داده می‌پردازیم.

کمک‌گرفتن از پشتیبانی هاست برای رفع ارور اتصال به پایگاه داده

اگر شما تمامی این مراحل را که گفته شده انجام دادید ولی رفع ارور اتصال به پایگاه داده حل نشد می‌توانید با ارسال یک تیکت به پشتیبانی هاست خود مشکل خود را با آنها در میان بگذارید و از آنها بخواهید تا مشکل شما را حل کنند؛ اما ابتدا تمامی این کارها را که گفته شد را انجام بدهید تا اگر خودتان نتوانستید مشکل را حل کنید از آن‌ها بخواهید تا مشکل سایت شما را حل کنند. در ادامه یک جمع‌بندی برای ارور اتصال به پایگاه داده خواهیم داشت.

جمع‌بندی

رفع خطای اتصال به پایگاه داده در وردپرس یکی از خطاهای رایج در وردپرس است که شما می‌توانید با داشتن اطلاعات کافی در این زمینه این مشکل را خودتان حل کنید و به همین دلیل ترک کردیم تمامی روش‌های ممکن برای حل این خطا را در اختیار شما عزیزان قرار بدهیم تا شما با انجام این روش‌ها به‌صورت مرحله‌به‌مرحله همان‌طور که در بالا اشاره شد بتوانید این خطا را از سایت خود از بین ببرید.

امیدوارم که از مقاله رفع ارور اتصال به پایگاه داده بهره کامل را برده باشید. مطمئن باشید شما با استفاده از یکی از روش‌های بالا می‌توانید این خطا را از سایت خود از بین ببرید امیدواریم توانسته باشیم به شما عزیزان کمک کنیم در صورت وجود مشکل و یا نظر می‌توانید در بخش نظرات سایت کافه وردپرس با ما در ارتباط باشید.

پیروز و سربلند باشید😉

نظرتون درباره کیفیت محتوا؟
اشتراک‌گذاری مطلب

درباره نویسنده

نظرات و پرسش‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *