جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
چگونه فایل htaccess وردپرس پیدا کنیم؟

چگونه فایل htaccess وردپرس پیدا کنیم؟

تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۱۲/۲۳
فهرست مطالب

فایل htaccess وردپرس یک فایل پیکربندی اطلاعات می باشد که اجزای مختلف سایت شما را مدیریت می‌کند. برخی از وظایف مهم این فایل ارجاع کاربران و حفظ امنیت دایرکتوری است. برای حفظ امنیت بیشتر سایت خود می‌توانید از مقاله امنیت وردپرس چیست استفاده کنید.

فایل htaccess وردپرس باعث می‌شود که ما از استفاده از افزونه‌های زیاد بی‌نیاز شویم و یک فایل قدرتمند برای پیکربندی است و این فایل به‌صورت ذاتی در قسمت فایل‌های وردپرس وجود دارد.

اما مشکل رایج که بیشتر کاربران دارند عدم پیداکردن فایل htaccess می‌باشد. ما در این مقاله شما را راهنمایی می‌کنیم تا این فایل را به‌راحتی پیدا کنید پس در ادامه مقاله همراه ما باشید.

فهرست مطالب

چگونه فایل htaccess وردپرس را پیدا کنم؟

چگونه فایل htaccess وردپرس را پیدا کنم؟

عدم پیداکردن فایل htaccess وردپرس می‌تواند دو دلیل داشته باشد اول اینکه این فایل در کنترل پنل شما مخفی شده باشد و یا اینکه کلاً وجود نداشته باشد هر دو مورد را مورد بررسی قرار می‌دهیم و بهترین روش را برای شما پیشنهاد می‌دهیم.

نکاتی که در قراردادن و ویرایش کردن فایل htaccess وردپرس باید رعایت شود کدام‌اند؟

قبل از پیداکردن پیداکردن فایل htaccess وردپرس لازم است که شما عزیزان یک سری اطلاعات در مورد قراردادن و ویرایش کردن فایل بدانید.

در واقع به دلیل اینکه کمی ریسک دارد پیداکردن فایل htaccess وردپرس و ویرایش و قراردادن آن کار کمی سختی است نیاز است که شما یک سری اطلاعات امنیتی در مورد آن کسب کنید.

اگر این کار را به‌درستی انجام دهید و دقت کافی نداشته باشید شاید یکی از اصلی‌ترین مشکلات شکست هسته وردپرس و قطع اتصال شما را می‌تواند به همراه داشته باشد.یکسری راهکارهایی برای کاهش احتمال این اتفاقات وجود دارد که آنها را به شما معرفی می‌کنیم.

تهیه بک‌آپ از سایت

قبل از اینکه هر کاری را شروع کنید یک بک‌آپ از سایت خود داشته باشید و آن را نگهداری کنید تا در صورت وجود مشکل بتوانید آن را به حالت اولیه برگردانید.این کار را می‌توانید با استفاده از افزونه‌های مختلف انجام دهید.

انجام تست

قبل از اینکه کار خاصی را روی صفحه خود انجام دهید در یک صفحه مشابه کاری را که می‌خواهید انجام دهید را تست کنید.اگر همه کارها را به‌درستی انجام دادید و مشکلی پیش نیامد سپس آن را بر روی صفحه سایت خود انجام دهید.

ذخیره فایل htaccess وردپرس بر روی کامپیوتر

قبل از شروع عملیات فایل htaccess وردپرس را بر روی کامپیوتر خود ذخیره کنید تا در صورت بروز مشکل بتوانید آن را برگردانید.

آموزش پیدا کردن فایل htaccess

به طور معمول برای دسترسی به فایل htaccess وردپرس دوراه حل پیش‌روی خود دارید اولین این که مستقیم از طریق‌هاست خود به قسمت public_html مراجعه کنید.راه‌حل دوم استفاده از نرم‌افزار مدیریت FTP و یا سایر نرم‌افزارهای مدیریت است.

اگر به‌صورت مستقیم واردهاست خود شوید یک پوشه با نام فایل htaccess وردپرس می‌بینید:

آموزش پیدا کردن فایل htaccess

در روش استفاده از نرم‌افزار نیز همین‌گونه می‌باشد و فایل با نام فایل htaccess وردپرس وجود دارد.

نشان ندادن فایل‌های مخفی توسط نرم‌افزار FTP

همیشه قبل از نام فایل htaccess وردپرس مخفی یک. نقطه کنار آن وجود دارد که نشان‌دهنده این است که این فایل مخفی می‌باشد.اما اگر از نرم‌افزارهای مدیریت استفاده کنید شاید فایل‌های مخفی به شما نشان داده نشود شما برای مشاهده فایل‌های مخفی نیاز دارید که تنظیماتی را بر روی آنها ایجاد کنید.

برای مثال در قسمت تنظیمات در بخش Server بر روی گزینه Force showing hidden files کلیک کنید تا فایل‌های مخفی برای شما به نمایش در بیاید.اگر هم از کنترل پنل برای مدیریت فایل‌های خود استفاده می‌کنید کافی است بر روی گزینه Show hidden files کلیک کنید تا فایل htaccess وردپرس مخفی برای شما به نمایش در بیاید.

و اگر از نرم‌افزارهای کنترل مدیریت و سایر کنترل پنل‌ها استفاده می‌کنید در قسمت تنظیمات حتماً گزینه برای نمایش فایل‌های مخفی وجود دارد و آن را به‌صورت کامل بررسی کنید.

عدم وجود فایل htaccess وردپرس

یکی دیگر از دلایل عدم وجود فایل htaccess وردپرس شاید درست نکردن این فایل توسط وردپرس باشد. اما به‌صورت خودکار و هوشمند وردپرس این فایل را می‌سازد زیرا برای پیوند یکتا در وردپرس مورداستفاده قرار می‌گیرد.

اگر مطمئن شدید که فایل htaccess وردپرس برای شما حذف شده است و قطعاً وجود ندارد شما باید وارد قسمت پیوند یکتا در وردپرس شوید در قدم بعدی بدون اینکه هیچ‌گونه تغییراتی در تنظیمات پیوند یکتا به وجود بیاورید روی دکمه ذخیره کلیک کنید.

عدم وجود فایل htaccess وردپرس

این عمل زمانی جواب می‌دهد که پیوند یکتای شما روی حالت پیش‌فرض و یا ساده نباشد.اگر این کار را به‌درستی انجام دهید وردپرس از اول شروع به ساختن فایل htaccess وردپرس می‌کند.اما اگر این راه‌حل‌ها برای یافتن فایل htaccess وردپرس به شما کمک نکرد یک راه‌حل دیگر برای شما باقی‌مانده است.

ساخت دستی فایل htaccess وردپرس

در برخی موارد وردپرس به‌صورت هوشمند و خودکار نمی‌تواند این فایل را تولید کنند و پیغامی با این عنوان که عدم تولید فایل htaccess وردپرس را نشان می‌دهد برای شما قابل‌مشاهده است.در این حالت شما باید به‌صورت دستی شروع به ساخت فایل htaccess وردپرس کنید.

برای این کار به یک سری کدهای مخصوص نیاز دارید که ما آنها را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

RewriteEngine On
RewriteBase /mysite/
RewriteRule ^index\.php$ - [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME}!-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME}!-d

این کدها را در یک ابزار ویرایشگر مانند notepad قرار دهید و آن را مانند یک فایل htaccess وردپرس در دسکتاپ خود ذخیره کنید. بعد از انجام این اقدامات آن را در هاست خود ذخیره کنید. اگر بعد از انجام این کارها امکان ویرایش فایل برای شما وجود نداشت راه‌حل‌هایی وجود دارد.

سطح پوشه‌های وردپرس را تعیین کنید

بعضی اوقات دسترسی و ویرایش فایل htaccess وردپرس برای ما محدود می‌شوند. این کار که بعضی اوقات آزاردهنده است فقط برای تأمین امنیت بیشتر توسط گوگل انجام می‌شود.این کار باعث می‌شود تا هر کس که توانست ورود کند نتواند آنها را ویرایش کند.

اما شما می‌توانید برای ویرایش سطحی را در نظر بگیرید.

سطح ۷۵۵

این سطح دسترسی برای پوشه‌های داخل فایل htaccess وردپرس مورداستفاده قرار می‌گیرد و محتوای داخل فایل‌ها برای کاربران قابل نمایش خواهد بود.

سطح ۶۴۴

این سطح دسترسی برای فایل htaccess وردپرس اجرایی مانند فایل php است. همه کاربران می‌توانند به آنها دسترسی داشته باشند اما نمی‌توانند آنها را ویرایش کنند.

سطح ۴۰۰

برای فایل‌ها و محتوای بسیار خاص و ارزشمند مورداستفاده قرار می‌گیرند و فقط یک نفر می‌تواند به آنها دسترسی داشته باشد و آنها را ویرایش کند.

سطح ۷۷۷

این سطح دسترسی در واقع تمام امنیت سایت شما را از بین می‌برد زیرا تمام افراد و همه کسانی که به سایت مراجعه کنند می‌توانند ویرایش‌هایی را انجام دهند.

برای ویرایش این سطح‌ها می‌توانید به کنترل پنل خود مراجعه کنید.

در نرم‌افزارهای مدیریت هم می‌توانید با انتخاب فایل و راست کلیک بر روی آن گزینه File Permissions انتخاب کنید.

جمع‌بندی

برای تمام کسانی که با وردپرس کار می‌کنند و مدیریت سایت را برعهده دارند فایل htaccess وردپرس بسیار کارآمد و آشنا است.

شاید شما تا به امروز نمی‌توانستید فایل htaccess وردپرس را ویرایش کنید و آیا آن را پیدا کنید امیدواریم بتوانید با آموزش‌هایی که در این مقاله یاد گرفتید این کار را خودتان انجام دهید.

در صورت وجود سؤال و یا مشکل می‌توانید در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید تا دراسرع‌وقت به مشکل شما رسیدگی کنیم. ممنون که تا اینجا همراه ما بودید، امیدوارم که از این مقاله بهره لازم را ببرید.

پیروز و سربلند باشید.😉

نظرتون درباره کیفیت محتوا؟
اشتراک‌گذاری مطلب

درباره نویسنده

نظرات و پرسش‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *