جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
افزایش امنیت سایت با 13 راهکار ساده!

افزایش امنیت سایت با ۱۳ راهکار ساده!

تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۰۷/۰۶
فهرست مطالب

افزایش امنیت سایت یکی از دغدغه‌های دارندگان سایت‌های اینترنتی است زیرا امروزه دزدی و به‌نوعی هکری در فضای اینترنت بسیار زیاد شده است که می‌تواند باعث شود اطلاعاتی که برای آن بسیار زحمت کشیدید و حاصل چندین سال تلاش شما هست یک شب از بین برود. قصد داریم شما برای اینکه از هکران در امان باشید یکسری اقدامات و کارهایی را برای سایت خود را انجام بدهید پس تا انتهای مقاله بهبود امنیت سایت با کافه وردپرس همراه باشید.

فهرست مطالب

چه حملاتی به سایت ما صورت می‌گیرد؟

امروزه روش‌های بسیار زیادی برای هک سایت توسط هکر وجود دارد و شما باید تمامی این راه‌ها را آشنا باشید و افزایش امنیت سایت را جدی بگیرید تا اقداماتی را که لازم است انجام بدهید البته قبل از اینکه با روش‌های جلوگیری از هک شدن سایت آشنا شوید نیاز دارید که با این موضوع آشنا شوید که هکران از چه نوع حملاتی برای هک کردن سایت شما استفاده می‌کنند و بست داریم در ادامه حملات را به شما معرفی کنیم. قبل از اینکه با ۱۳ راهکار برای افزایش امنیت سایت آشنا شوید باید با حملات احتمالی سایت‌ها مواجه شوید.

توصیه می‌کنم قبل از ادامه دادن به این مقاله، مقاله امنیت وردپرس چیست را مطالعه کنید.

حملات بروت فورث یا Brute Force

اولین روش هکران را به شما معرفی کنیم که از آن برای حمله به سایت شما استفاده می‌کنند این روش است که در آنها با استفاده از رمزهای عبور تصادفی در واقع راست دارند که رمز عبور سایت شما را بفهمند. در واقع این حملات به ادمین‌های سایت انجام می‌شود و ازآنجایی‌که آنها دسترسی‌های مهمی را در اختیار دارند می‌تواند حوادث بسیار ناگواری رخ بدهد و در واقع با دسترسی‌هایی که دارند تمام اطلاعات شما را به دست بیاورند پس باید با این موضوع آشنا شویدو افزایش امنیت سایت خودرا یکی از الویت ها قرار بدهید.

حملات فیشینگ یا Phishing

حملات فیشینگ یا Phishing

یکی از حملاتی که به بسیاری از سایت‌ها می‌شود فیشینگ است که همین موضوع باعث می‌شود به بهبود امنیت سایت خود بپردازیم. روش بعدی که امروزه بسیار رواج پیدا کرده است استفاده از حمله فیشینگ است که در این روش اگر آن با درست‌کردن یک صفحه جعلی مربوط به پرداخت می‌کند تمام اطلاعات بانکی کاربران شما را در اختیار بگیرند ویا این که صفحات جعلی مختلفی می‌سازند که در نتیجه اطلاعات شخصی کاربران را در اختیار می‌گیرند.

مانند روش گذشته اگر هکر آن بتوانند که ادمین‌های سایت شما را فریب دهند و آنها متوجه سایت جعلی و صفحه جعلی نشوند اطلاعات زیادی را در اختیار آنها ناخودآگاه قرار می‌دهند و در نتیجه باعث می‌شود که اطلاعات زیادی از شما لو برود پس افزایش امنیت سایت میتواند از این مشکل جلوگیری کند.

بدافزارها و باج‌افزارها یا Malwares and Ransomwares

بدافزارها و باج‌افزارها یا Malwares and Ransomwares

طبق آماری که به‌دست‌آمده است روزانه بیش از ۳۰ هزار سایت توسط بدافزارها هک می‌شود و اطلاعات آنها در اختیار هکر قرار می‌گیرد که شما باید با این بدافزارها آشنایی داشته باشید. حتی گوگل با قابلیت‌هایی که دارد می‌تواند سایت‌هایی که دارای بدافزار هستند را شناسایی کند و آنها را ببندد و به همین صورت می‌تواند تمامی زحمات آنها که طی چندین سال به دست آوردند از دست برود.

باج‌افزارها هم در واقع به‌نوعی بدافزار هستند که کار را برای سایت شما سخت‌تر می‌کند و زمانی که سایت شما توسط باج‌افزارها از دسترس خارج شود هکران در قبال آن از شما مبلغی را دریافت می‌کنند و سپس سایت شما را به خودتان برمی‌گردانند البته هیچ تضمینی وجود ندارد که شما بعد از پرداخت مبلغ سایت را دوباره در اختیار بگیرید.

حملات Dos یا DDoS Attacks

حملات Dos یا DDoS Attacks

روش بعدی که کران از آن برای تخریب سایت شما استفاده می‌کنند روش Dos است که در این روش هکران با فرستادن ترافیک‌های غیرواقعی و در حجم زیاد به سمت سایت شما باعث می‌شوند که سایت شما از کار بیفتد و سرعت آن بسیار کاهش پیدا کند که در نتیجه باعث می‌شود شما کاربران واقعی خود را از دست بدهید و سایت شما به‌عنوان یک سایت پرحجم و با سرعت پایین شناخته می‌شود.

حملات مرد میانی یا MITM Attacks

در این روش هکران با استفاده از قابلیت‌هایی که دارند میان شما و کاربران قرار می‌گیرد و در واقع زمانی که کاربران می‌خواهند اطلاعات خود را برای سایت شما پر کنند و اگر آنها را مشاهده می‌کنند و این موضوع زمانی خطرناک می‌شود که کرونا نمی‌توانند اطلاعات بانکی کاربران را زمان پرداخت مشاهده کنند.

این حملاتی که گفتیم در واقع رایج‌ترین روش حملات هکران به سایت شما است که تعداد این حملات بسیار زیاد است که هر روز در حال افزایش است ولی در ادامه سعی داریم که اقدامات ضروری برای افزایش امنیت سایت را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم که حتماً باید آنها را در سایت خود عملی کنید. در ادامه به ۱۳ راهکار برای افزایش امنیت سایت خواهیم پرداخت.

۱۳ اقدام برای افزایش امنیت سایت

قبل از اینکه بخواهیم اقدامات را برای شما نام ببریم ابتدا باید بگویم که به‌صورت کلی هیچ راه صددرصدی برای مقابله با هکران وجود ندارد و شما همیشه باید حواستان جمع باشد تا مشکلی پیش نیاید و بعدازاین که این اقدامات را انجام دادید خیالتان راحت نباشد که دیگر مشکل امنیتی در سایت شما وجود ندارد و همیشه باید افزایش امنیت سایت را جدی بگیرید.

۱- به‌روزرسانی همیشگی سایت

یکی از اولین اقداماتی که شما همیشه باید به‌صورت مستمر برای بهبود امنیت سایت انجام بدهید آپدیت و به‌روزرسانی سایت خود است و همیشه آخرین نسخه‌ها را در سایت خود نصب داشته باشید.

همیشه آخرین نسخه‌های قالب‌ها و افزونه‌ها را داشته باشید زیرا در آخرین نسخه‌ها تمامی مشکلات و بانک‌های آنها رفع شده است و در آخرین نسخه امنیتی خود قرار دارند و یکی از راه‌هایی که سایت شما حک می‌شود از راه قالب و افزونه‌های سایت شما از پس باید شما آخرین نسخه‌ها را از شرکت‌های معتبر در اختیار داشته باشید تا با آخرین نسخه‌های امنیتی همراه شوید.

۲- استفاده از افزونه‌های امنیتی

یکی از راه‌هایی که می‌تواند باعث افزایش امنیت سایت شما شود بالا استفاده از افزونه‌های امنیتی است که می‌توانند اقداماتی را به‌صورت خودکار برای سایت شما فعال کنند که در ادامه می‌خواهیم بهترین افزونه‌های امنیتی که می‌توانند تأثیر فوق‌العاده روی امنیت سایت شما داشته باشند را نام ببریم و به شما پیشنهاد می‌کنیم حتماً از آنها استفاده کنید.

  • WordFence
  • BulletProof Security
  • iThemes Security
  • Security Sucuri

۳- استفاده از پروتکل HTTPS

همان‌طور که اشاره شد یکی از راه‌های هک سایت شما استفاده از روش قرارگیری میان اطلاعات و سایت است که اطلاعات را در اختیار خود می‌گیرند. شما با فعال‌کردن این پروتکل باعث می‌شود که دیگر هیچ کسی نتواند در میان اطلاعات شما و کاربران قرار بگیرد و به این صورت تمام اطلاعات کاربران را به‌نوعی تضمین خواهید کرد. استفاده از HTTPS یکی دیگر از راه‌های بهبود امنیت سایت است.

۴- استفاده از رمز عبور قوی

در بسیاری از موارد همان‌طور که گفته شد هکران از امتحان کردن رمز عبور شما می‌توانند وارد سایت شما بشوند پس شما باید از رمز عبورهای قوی و تصادفی استفاده کنید حتماً خودتان هم نباید آن را حفظ کنید و اگر خودتان توانستید رمز عبور سایت را حفظ کنید بدانید که رمز عبور شما بسیار راحت است و سعی کنید از رمز عبورهای تصادفی باتوجه‌به نرم‌افزارها استفاده کنید و آن را یک جا یادداشت کنید و هرگز خودتان هم آن را نتوانید حفظ کنید‌.

رمز عبور خود را به‌صورت مستمر و در فواصل زمانی مشخص تغییر بدهید و در تمامی حساب‌های خود از یک رمز عبور استفاده نکنید زیرا اگر یکی از حساب‌های شما رمز عبورش لو برود ممکن است با استفاده از همان رمز عبور تمامی حساب‌های شما در هر جای فضای اینترنت قابل ورود باشد.

در آخر هم باید بگویم که نام کاربری خود را هم از حالت پیش‌فرض خارج کنید و نام کاربری را نیز به‌صورت اختصاصی و سخت قرار بدهید زیرا نام کاربری پیش‌فرض می‌تواند باعث ورود هکرها به سایت شما بشود و اگر آنها رمز عبور شما را بدانند کار سختی برای فهمیدن نام کاربری شما ندارند. همیشه رمز قوی یکی از راه‌های برای بهبود امنیت سایت بوده است.

۵- فضای اضافی سایت را پاک کنید!

شاید شما از هزاران افزونه استفاده می‌کنید اما اگر کاربرد خاصی برای شما ندارند و آنها را غیرفعال کردید سعی کنید آنها را پاک کنید زیرا افزونه‌هایی که قدیمی هستند یکی از راه‌های ورود هکرها به سایت شما هستند زیرا آنها دارای مشکلات امنیتی هستند که شما آنها را به‌روزرسانی نکرده پس هر نوع اپلیکیشن و افزونه و قالب از آن‌ها استفاده نمی‌کنید را به‌صورت کامل پاک کنید. در برخی از مواقع خالی کردن فضای اضافی سایت باعث بهبود امنیت سایت می‌شود.

۶- اسکن سایت به‌صورت مستمر

امروز در فضای اینترنت برنامه‌های وجود دارند که با اسکن سایت شما تمامی خطاها و مشکلات آنها را می‌توانند به شما نشان بدهند. برای این کار شما می‌توانید از برنامه‌های رایگان و پولی استفاده کنید اما اگر می‌خواهید نتیجه بهتری را داشته باشید به شما پیشنهاد می‌کنیم از برنامه‌های معتبر و غیر رایگان استفاده کنید و اگر می‌خواهید یک لیست کامل از مشکلات سایت خود را داشته باشید می‌توانید در فواصل زمانی مشخص مانند یک ماه مشکلات را پیدا کرده و آنها را رفع کنید و این کار می‌تواند به سایت شما از لحاظ امنیتی بسیار کمک کند.

۷- برای سایت از WAF استفاده کنید!

WAF مخفف Web Application Firewall است که وظیفه این سیستم این است که تمامی اطلاعات بین سایت شما و کاربران ردوبدل می‌شود را نظارت می‌کند و اگر آنها مشکلی داشتند اجازه نمی‌دهد که پیام به‌صورت کامل و دوبله شود و به شما اختیاراتی را می‌دهد پس اگر می‌خواهید که تبادل اطلاعات میان سایت شما کاربران سایت شما به‌صورت کاملاً صحیح انجام بشود از این سیستم استفاده کنید.

۸- استفاده از هاست معتبر و شرکتی

یکی دیگر از راه‌های بهبود امنیت سایت استفاده از هاست مناسب است. شما باید بدانید که تمام بحث امنیت سایت شما به شما بستگی ندارد و شما فقط می‌توانید بخش‌های سایت خود را مدیریت کنید ولی اگر می‌خواهید که یک سایت بسیار قوی از نظر امنیت داشته باشید باید از یک هاست بسیار قوی استفاده کنید که پشتیبان‌های آن به‌صورت مستمر حواسشان به سایت شما باشد پس از هاست‌های معتبر استفاده کنید تا مدیریت هاست شما نیز قوی باشد و هکران از این راه نتوانند به سایت شما نفوذ کنند.

۹- استفاده از SFTP/SSH به‌جای FTP

زمانی که شما از FTP برای بارگذاری فایل‌های خود استفاده می‌کنید در واقع هیچ‌گونه رمزنگاری انجام نمی‌شود و تمامی فایل‌های شما به‌صورت مستقیم و بدون اینکه نظارتی روی آنها باشد روی سایت قرار می‌گیرند اما اگر شما از SFTP/SSH استفاده کنید تمام محتوایی که در سایت قرار می‌دهید به‌صورت قوی رمزنگاری می‌شود و کسی نمی‌تواند به آنها نفوذ پیدا کند. حتما این مورد را برای افزایش امنیت سایت خود استفاده کنید.

۱۰- ایجاد دسترسی مناسب به دایرکتوری wp_admin

ایجاد دسترسی برای تمامی افرادی که در سایت شما وجود دارند یکی از کارهای مهمی است که اکثر دارندگان سایت‌های اینترنتی آن را نادیده می‌گیرند تمامی کاربران و یا ادمین‌هایی که در سایت شما در حال فعالیت هستند باید دسترسی‌های خود را داشته باشند و شما نباید به‌تمامی ادمین‌های سایت خود که وظیفه‌های کوچک کار آن تمام دسترسی‌های لازم را بدهید زیرا فقط در حوزه فعالیت آنها باید دسترسی‌ها را ایجاد کنید و از ایجاد دسترسی‌های مناسب یکی از راه‌های افزایش امنیت سایت است زیرا شاید از طرف ادمین‌های سایت شما هکران بتوانند به سایت شما نفوذ پیدا کنند.

۱۱- مجوز فایل‌ها را کنترل کنید!

برخی از افراد فایل‌ها را بدون اینکه مجوزهای آن را مشاهده کنند اجازه می‌دهند که در سایتشان قرار بگیرند و حتی اگر فایل از طرف هکران تهیه شده باشد شما نمی‌توانید متوجه شوید که از طرف کیست و تمام مجوزهای لازم را به آن می‌دهید پس برای فایل‌های خود یکسره مجوزها را در نظر بگیرید و طبق آن مجوزها و طبق قوانینی که برای فایل‌های خود دارید بارگذاری فایل‌ها را انجام بدهید. مجوزها را برای فایل‌ها روی عدد ۶۴۴ قرار بدهید و همچنین برای دایرکتوری‌ها این عدد را روی ۷۵۵ قرار بدهید تا به‌صورت استاندارد و ایمن باشد.

۱۲- از قالب و افزونه‌های معتبر استفاده کنید!

یکی دیگر از راه‌های افزایش امنیت سایت استفاده از قالب و افزونه معتبر است. اگر برای شما هزینه و قیمت مهم باشد شاید به سراغ افزونه و قالب‌های رایگان بروید اما باید بدانید که استفاده از قالب‌ها و افزونه‌های رایگان می‌تواند دردسرهای زیادی را برای شما ایجاد کند مخصوصاً اگر از سایت خود به درآمد رسیده باشید باید بدانید که هزینه‌ای که برای سایت خود می‌کنید باید زیاد باشد تا بتوانید درآمد خود را نیز افزایش بدهید و خیالتان از سایت خودتان راحت باشد و یک شب به‌تمامی دارایی‌های شما و چندین سال زحمت شما از بین نرود.

این قالب‌ها و افزونه‌های رایگان مشکلات امنیتی زیادی را می‌توانند برای سایت شما به وجود بیاورند و در واقع هیچ نوع پشتیبانی و مدیریتی روی آنها وجود ندارد از شما با استفاده از افزونه و قالب‌های رایگان عملاً یکی از راه‌های نفوذ هکران را باز می‌کنید پس به این موضوع دقت کنید. حتی ممکن است با استفاده از قالب‌ها و افزونه‌های رایگان تمام اطلاعات کاربران شما در اختیار افراد دیگر و سوءاستفاده‌گران قرار بگیرد که در نتیجه باعث می‌شود شما مشتری‌های خود را نیز از دست بدهید پس سعی کنید از شرکت‌های معتبر قالب‌ها و افزونه‌های معتبر با پشتیبانی‌های قوی تهیه کنید.

۱۳- نکته آخر و بسیار مهم: بک‌آپ‌گیری

آخرین راهکار برای بهبود امنیت سایت بک‌آپ‌گیری است. همان‌طور که در ابتدای مقاله گفته شد هیچ راه صددرصدی برای جلوگیری از نفوذ هکر آن وجود ندارد و حتی اگر شما تمامی راه‌های افزایش امنیت سایت را رعایت کنید شاید یک روش جدید به وجود بیاید و هکران از آن روش برای نفوذ به سایت شما استفاده کنند پس یکی از راه‌هایی که می‌تواند بسیار برای شما کارساز باشد و باعث شود که شما اطلاعات قبلی خودتان را برگردانید بک‌آپ‌گیری مستمر و در فواصل زمانی مشخص از سایت از تایگر اطلاعات سایت شما نیز مورد حمله قرار گرفت بتوانید اطلاعات گذشته خود را برگردانید پس بک‌آپ‌گیری از سایت خود را به‌صورت مستمر انجام بدهید.

در آخر هم توصیه می‌کنم مقاله افزایش امنیت وردپرس را بخوانید.

جمع‌بندی

افزایش امنیت سایت یکی از چالش‌های امروز دارندگان سایت‌های وردپرسی و اینترنتی است ولی شما باید بدانید که با رعایت اقدامات ضروری و مربوط به امنیت سایت می‌توانید جلوی هک شدن سایت خود را بگیرید و به‌راحتی به کار خود ادامه بدهید فقط نیازمند این است که شما اطلاعات خود را همیشه به‌روز نگه دارید و با دانش روز جلو بروید تا اطلاعات سایت شما نیز حفظ شود.

حتی باید به شما عزیزان بگویم که به این موضوع بسنده نکنید و فقط از اطلاعات این مقاله برای افزایش امنیت سایت خود استفاده نکنید و هرروزه روش‌های جدیدی برای افزایش امنیت سایت و همچنین روش‌های جدیدی برای هک سایت به وجود می‌آید و از شما باید همیشه اطلاعات خود را برای بهبود امنیت سایت به‌روز نگه دارید امیدواریم توانسته باشیم به شما عزیزان کمک کنیم در صورت وجود مشکل بیان نظر می‌توانید در بخش نظرات سایت کافه وردپرس با ما در ارتباط باشید.

پیروز و سربلند باشید😉

نظرتون درباره کیفیت محتوا؟
اشتراک‌گذاری مطلب

درباره نویسنده

نظرات و پرسش‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *