سئو تصاویر سایت

سئو تصاویر سایت با ۶ تکنیک + آموزش ویدیویی

تایم مطالعه: ۳ دقیقه
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۹/۲۶
فهرست مطالب

سئو تصاویر سایت یکی از راه‌های افزایش ورودی به سمت سایت است که کمک بسیار زیادی می‌تواند به ما کند. اگر بتوانید این روش را به کار بگیرید و در سایت خود پیاده‌سازی کنید یک قدم از بقیه سایت‌ها جلوتر خواهید بود. حالا شاید با خود بپرسید که چرا؟ سئو تصاویر می‌تواند تاثیر زیادی را در ورودی سایت داشته باشد و اگر بتوانید روی سئو تصاویر سایت خود به خوبی و درستی کار کنید تاثیرش را به چشم خواهید دید.

این کار به راحت و سادگی انجام خواهد شد. اگر می‌خواهید درباره سئو تصاویر سایت اطلاعاتی را داشته باشید و بتوانید آن را به خوبی و درستی انجام دهید، این مقاله را از دست ندهید و تا آخر این مقاله همراه کافه وردپرس باشید.

سئو چیست؟

قبلا از هرچیزی باید بدانید که سئو چیست و چه کاری انجام می‌دهد. سئو مخفف کلمه‌ی Search Engine Optimization است که به معنای بهینه‌سازی موتور جستجوی گوگل است که شما با استفاده از آن می‌توانید سایت خود را به رتبه اول گوگل بیاورید. البته فاکتورهای سئو برای بهینه‌سازی وجود دارد که یکی از آن فاکتورها سئو تصاویر سایت است که به شما کمک می‌کند از طریق تصاویر هم ورودی خوبی داشته باشید. مواردی که در جلوتر گفته می‌‌شود یکی از نکات بهینه سازی وردپرس است.

سئو تصاویر سایت چیست؟

سئو تصاویر سایت 1

سئو تصاویر سایت به معنای بهینه‌سازی تصویر برای موتورهای جستجو است که دارای فاکتورهایی است. برای مثال شما یک مقاله جامع و کاملی را برای سایتتان نوشته‌اید و این مقاله دارای چند تصویر هم است که می‌توانید آن بهینه کنید. اگر تصاویری که در این مقاله به کار بردید را بتوانید سئو کنید یا به عبارتی سئو تصاویر سایت را انجام دهید می‌توانید ورودی خوبی از آن مقاله داشته باشید. در ادامه مقاله به اهمیت کامل این موضوع می‌پردازیم.

چرا باید به سئو تصاویر سایت اهمیت دهیم؟

حالا به این سوال می‌رسیم که چرا باید به سئو تصاویر سایت اهمیت دهیم. قبل از هرچیزی باید بگویم که سئو تصاویر سایت لزوما به سئو مقاله کمکی نخواهد کرد بلکه به شما کمک می‌کند تا تصاویر سایت شما در نتایج گوگل مخصوصا در قسمت “تصاویر” بهتر دیده شود. تصور کنید که شما در گوگل عبارت “مانتو زنانه” را جستجو کردید و وقتی که این عبارت را جستجو می‌کنید تصاویری برای سایت شما ظاهر می‌شود که عکس چندین مانتو زنانه است. حالا تصور کنید که چند تصویر اول برای سایت شما است که به صورت سئو و بهینه‌سازی شده است.

کاربران آن تصاویر را دیده و خوششان می‌آید و سریعا از طریق آن تصویر وارد سایت شما می‌شوند و از شما خرید می‌کنند. الان دقیقا چه حسی دارید؟ قطعا حس خیلی خوبی بهتون دست داده. پس دیدید که چقدر سئو تصاویر مانند سئو مقاله مهم و تاثیرگذار می‌تواند باشد و حتی در آخر می‌تواند به فروش سایت شما کمک زیادی کند. در ادامه به چک لیست سئو تصاویر سایت می‌پردازیم.

چرا جستجوی تصاویر اهمیت دارد؟

شاید در حال حاضر آمار دقیقی نباشد اما صراحتاً گوگل اعلام کرده است، روزانه ده‌ها میلیون نفر از قسمت تصاویر گوگل یا Google Images برای به‌دست‌آوردن و جستجوی محتوای تصویری موجود در سایت‌ها استفاده می‌کنند. با استناد به گفته‌های سایت Moz از کل جستجوهای انجام شده در آمریکا بیش از ۲۰ درصد آن مربوط به جستجوی محتوای تصویری است.

کشف و جستجوی تصاویر

تقریباً بیش از یک سال پیش گوگل دکمه دیدن تصاویر یا View Image را به‌جای دکمه Visit قرارداد و با این عمل به‌جای نمایش تصاویر توسط گوگل برای شما صفحه‌ای به نمایش درمی‌آید که حامل این تصاویر است. در نتیجه این کار باعث افزایش بی‌سابقه در تعداد بازدیدکنندگان شد و تحلیلگران از این مورد تعجب کردند.

هم‌زمان با پشتیبانی از محتوا و ارتقای تجربه کاری محتوای تصویری یک فاکتور و نکته مهم برای به‌دست‌آوردن ترافیک ارگانیک و طبیعی است و باید به آن اهمیت داد شما نباید آن را دست‌کم بگیرید.

۳ تکنیک برای سئو تصاویر

سه تکنیک برای سئو تصاویر سایت وجود دارد که این ۳ تکنیک به شدت می‌تواند به شما کمک کند. این سه تکنیک شامل استفاده از افرونه‌های سئو، فعال‌سازی نقشه سایت تصاویر و رعایت اصول سایز تصاویر است که در ادامه به طور کامل و جامع به آن‌ها خواهیم پرداخت.

استفاده از افزونه‌های سئو

افزونه‌های زیادی برای سیستم مدیریت محتوا وردپرس وجود دارد که این افزونه‌ها به سئو تصاویر سایت شما کمک می‌کند. این دو افزونه شامل افزونه wp Smush و lazy load است که بسیار در سئو تصاویر سایت کمک می‌کند.

افزونه WP Smush

افزونه WP Smush یک پلاگین فوق العاده است که باعث می‌شود تصاویر سایت شما با حجم کمتر و با همان کیفیت در سایت بارگذاری شود. این پلاگین قابلیت‌های دیگری از جمله بارگذاری تنبل تصاویر هم دارد که به سرعت سایت شما کمک بسیار زیادی خواهد کرد. افزونه WP Smush تمامی تصاویر قبلی سایت را با حجم کمتری به شما تحویل می‌دهد و تصاویر جدید را هم بهینه می‌کند.

افزونه lazy load

افزونه lazy load یکی دیگر از آن افزونه‌هایی است که به شما کمک می‌کند تا تصاویر سایت خود را به صورت تنبل بارگذاری کنید. بارگذاری تنبل به معنای این است که تا زمانی که کاربر به تصاویر نرسیده است، تصاویر برای آن‌ها بارگذاری نشود. این پلاگین دقیقا همین کار را انجام می‌دهد.

فعال‌سازی نقشه سایت تصاویر

بله یکی از راهکارهایی که می‌تواند کمک کند سئو تصاویر سایت شما به سرعت انجام شود فعال‌سازی نقشه سایت تصاویر است. افزونه‌هایی در سیستم مدیریت محتوا وردپرس وجود دارند که برای سایت شما نقشه سایتی را ایجاد می‌کنند مانند افزونه یواست سئو، افزونه رنک مث و XML Sitemaps که همگی این کار را انجام می‌دهند. اگر که نمی‌دانید افزونه رنک مث حتما مقاله مورد نظر را مطالعه کنید.

رعایت اصول سایز تصاویر

آخرین مورد رعایت اصول سایز تصاویر است که خیلی باید به آن دقت کنید. سایز تصویر شما باید مطابق با آن سایزی باشد که می‌خواهید بارگذاری کنید. برای مثال تصویر شما در سایز ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ است و شما تصویر را با سایز ۱۲۰۰ در ۶۰۰ بارگذاری می‌کنید که این مورد به سئو سایت شما ضربه خواهد زد. پس حتما باید حواستان به این موضوع باشد تا سئو تصویر شما به خوبی انجام شود.

استفاده از نام تصاویر

نام تصویر در سئو سایت شما تأثیر می‌گذارد شما قبل از انتشار تصاویر باید نام عکس را تغییر دهید. شما برای تغییر نام تصاویر می‌توانید کلمه کلیدی را به‌صورت انگلیسی برای نام عکس وارد کنید. بعد از تغییر نام عکس‌ها به کلمه کلیدی به‌صورت انگلیسی می‌توانید که آن‌ها را بارگذاری کنید.

متن جایگزین

نوشتن متن جایگزین یکی از مهم‌ترین موضوعات مربوط به سئو تصاویر سایت است که شما باید آن را رعایت کنید. متن جایگزین یک متن است که در کدهای تصاویر قرار می‌گیرد. متن جایگزین در واقع متنی است که تصویر را توضیح می‌دهد و شما در نوشتن و یا ننوشتن آن می‌توانید خودتان تصمیم بگیرید. اهمیت این متن زمانی است که عکس برای کاربران به نمایش در نمی‌آید و به‌جای آن متن نوشته برای کاربران به نمایش در می‌آید.

همچنین برای نابینایان که با استفاده از دستگاه‌های مخصوص سایت را درک می‌کنند نیز می‌توانند تصاویر سایت را با استفاده متن قرار گرفته متوجه شوند. دلیل آخر هم این است که باعث می‌شود با استفاده از این متن موتورهای جستجوگر گوگل سئو سایت شما را انجام دهند. متن جایگزین اصلی‌ترین مبحث سئو تصاویر سایت است و شما سعی کنید در آن از متن درست و متناسب با عکس استفاده کنید و سعی کنید که کلمه کلیدی را نیز در متن جایگزین استفاده کنید.

Title در سئو تصاویر سایت

بستگی به قالب سایت شما تقریباً Title در زیر عکس‌ها قرار می‌گیرد. همان جایی که متن جایگزین قرار می‌گیرد عنوان نیز همان جا قرار می‌گیرد. سعی کنید در این بخش هم نوشته را وارد کنید اما موضوعی که مهم است این است که این بخش برای کاربران به نمایش در می‌آید پس سعی کنید که عنوان را به‌درستی انتخاب کنید

جمع‌بندی

سئو و بهینه‌سازی سایت دارای یک سری فاکتورها و الگوریتم‌هایی است که باعث می‌شود تا سایت شما دیده شود. سئو تصاویر هم یکی از راه‌های افزایش ورودی برای سایت است که دارای فاکتورها و ترفندهایی است. ما در این مقاله آموزشی کامل درباره سئو تصاویر سایت را به شما عزیزان دادیم و یک سری ترفندهایی برای سئو سایت را گفتیم. امیدوارم که از این مقاله بهره لازم را برده باشید و اگر این مقاله برای شما مفید بود آن را با دیگران به اشتراک بگذارید.

پیروز و سربلند باشید.

نظرتون درباره کیفیت محتوا؟
اشتراک‌گذاری مطلب

درباره نویسنده

نظرات و پرسش‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *