آموزش تنظیم فایل کانفیگ وردپرس

آموزش تنظیم فایل کانفیگ وردپرس | wp-config.php

تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۰۱/۲۹
فهرست مطالب

تنظیم فایل کانفیگ وردپرس یکی از مهم‌ترین فعالیت‌هایی است که باید انجام دهیم و کار آن این است که باعث می‌شود که وردپرس مطابق با دستورهای شما عمل کند و هرگونه که شما می‌خواهید کار کند. فایل wp-config.php اطلاعاتی مانند جزئیات اتصال به پایگاه‌داده، پیشوند جدول پایگاه‌داده، مسیرهایی به دایرکتوری خاص و یک سری اطلاعات این‌چنینی که دررابطه‌با وردپرس است را در اختیار شما قرار می‌دهد.

در این مقاله از کافه وردپرس قصد داریم تا مدیریت فایل کانفیگ وردپرس را به‌صورت کلی مورد بررسی قرار دادیم و بخش‌هایی از آن را به شما آموزش بدهیم. پس این مقاله را به هیچ عنوان از دست ندهید و تا آخر با ما همراه باشید. قبل از اینکه به ادامه مطلب برویم حتما مقاله امنیت وردپرس چیست را با دقت مطالعه کنید.

فهرست مطالب

معرفی کلی فایل کانفینگ

زمانی که شما برای اولین‌بار به وردپرس وارد میشوید در همان ابتدا از شما یک سری اطلاعات جزئی مانند اطلاعات پایگاه‌داده و اطلاعات این‌چنینی را از شما می‌خواهد. امروزه در اکثر موارد این اطلاعات توسط میزبان سایت وارد می‌شود و دیگر نیازی نیست که شما به‌صورت دستی این اطلاعات خاص را وارد کنید. اما اگر شما به‌صورت دستی بخواهید این کار را انجام بدهید کمی سخت و چالش‌پذیر است که نیاز است آموزش‌هایی را دراین‌رابطه ببینید.

نصب وردپرس و تنظیم فایل کانفیگ وردپرس

شما برای ایجاد و تنظیم فایل کانفیگ وردپرس نیاز به یک کد دارید که در اکثر مواقع این کد خود به‌صورت خودکار نوشته شده است اما اگر شما دسترسی نداشته باشید نیاز دارید که این کد را وارد کنید. در این مقاله شما باید یک فایل کانفیگ جدید بسازید و اطلاعات را در آن کپی کنید. بعد از اتمام کار شما می‌توانید که فایلی که ساخته‌اید را به پوشه اصلی انتقال بدهید و وردپرس را اجرا کنید.

شما برای اینکه این کار را انجام بدهید باید این کدها و اطلاعات خاص را از میزبان سایت خود درخواست کنید تا در اختیار شما قرار بدهند. دلیل اهمیت این‌سایت این است که زمانی که شما فایل‌ها را کپی می‌کنید و یا به‌صورت خودکار انجام می‌پذیرد ۸ افزونه و هشت نوع روش برای امنیت سایت به‌صورت خودکار فعال می‌شود البته که در ادامه کار می‌توان آن‌ها را بررسی کرد و تغییراتی در آنها به وجود آورد.

متغیر Stable-prefix پیشوند تمامی جدول‌های وردپرس را ذخیره می­کند. همه ارزش این متن پیش‌فرض آن را می‌دانند و این می‌تواند به پایگاه‌داده وردپرس آسیب وارد کند به‌راحتی می­توانید با تنظیم یک مقدار شخصی برای این متغیر در هنگام اجرای راه‌اندازی آن را عوض کنید.

برای تغییر دادن این متغیر نیاز است که شما یک سری اطلاعات را به‌صورت دستی و به‌صورت کد وارد کنید اگرچه دانش لازم برای انجام این کار را ندارید به شما توصیه می‌کنیم که تغییری در آنها به وجود می‌آورید شما می‌تواند ضررهای زیادی را به شما وارد کند و از میزبان سایت خود در خواست این کار را کنید.

اگر هم خودتان خواستید که این کار را انجام دهید حتماً قبل از انجام هر کاری یک بک‌آپ از سایت خود داشته باشید تا در صورت به‌وجودآمدن مشکلات بتوانید همه چیز را به حالت اولیه برگردانید. برای انجام این کارها توسط برنامه‌نویسان افزونه‌های نیز به وجود آمده است که شما با استفاده از آنها می‌توانید مدیریت سایت خود را به دست بگیرید.

ویرایش و تنظیم فایل کانفیگ وردپرس

اهمیت فایل‌های وردپرسی برای همه مشهود است و هکرها می‌توانند به آنها دسترسی داشته باشد پس شما برای تغییرات در سیستم آنها نیاز است که‌دانش و تجربه لازم را داشته باشید. سعی کنید تغییرات ساختاری در فایل‌ها را به‌وسیله تغییر در مکان پوشه‌های خاص و تنظیم URLs مربوطه و ثبت مسیرها در فایل wp-config.php، ایجاد کنید. در ادامه به مدیریت فایل کانفیگ وردپرس می‌پردازیم.

طریقه فعال‌کردن حالت تعمیر و بهینه‌سازی در وردپرس

اگر شما از دارندگان سایت‌های اینترنتی و وردپرسی هستید می‌توانید به وردپرس این امکان را بدهید تا برای شما خطاها را به نمایش در بیاورد تا شما بتوانید آنها را مورد بررسی و آنها را رفع کنید. مدیریت فایل کانفیگ وردپرس اهمیت بسیار زیادی را به همراه دارد.

اما نکته مهم این است که شما باید این خطاها را برای کاربران مخفی کنید زیرا اگر آنها این خطا را مشاهده کنند می‌توانند اطلاعات خوبی را به هکرها بدهد و مورد سوءاستفاده قرار بدهند. این خطاها می‌تواند برای هکرها اطلاعات ارزشمندی باشد اما اگر حتماً نیاز داشتی که اشکال‌زدایی را انجام بدهید باید بپرسیم دستور را بدهید تا این اطلاعات و خطاها را حفظ کند.

برای استفاده از این ویژگی کد زیر را در فایل wp-config.php کپی کنید تا اجرا این ویژگی قابل‌استفاده شود.

define(‘WP_DEBUG’, true);

define(‘WP_DEBUG_LOG’, true);

define(‘WP_DEBUG_DISPLAY’, false);

@ini_set(‘display_errors’, 0);

مدیریت فایل کانفیگ وردپرس

اگر می‌خواهید که این سیستم به‌خوبی کار کنند و اطلاعات مفیدی دررابطه‌با اشکالات سایت در اختیار شما قرار دهد در ابتدا نیاز است که حالت اشکال‌زدایی را فعال کنید و سپس کدهای زیر را در فایل کپی کنید تا بتوانید از این ویژگی استفاده کنید.

تنظیمات محتوای داخل فایل کانفینگ

زمانی که سایت شما توسعه می‌یابد و گسترش می‌یابد شاید شما نیاز داشته باشید که تعداد پیش‌نویس‌ها را کاهش دهید وردپرس به‌صورت خودکار هر ۶۰ ثانیه پیش‌نویس‌های پست را ذخیره می‌کند اما ما می‌توانیم که این مقدار را تغییر بدهیم.

شما هر بار که پیش‌نویس‌های خود را ذخیره می‌کنید وردپرس به‌صورت خودکار یک ردیف جدول پیش‌نویس‌های شما اضافه می‌کند این کار یک کار خوب است و می‌توانید تمام پیش‌نویس‌های خود را در اختیار داشته باشید اما زمانی که مطالب سایت زیاد می‌شود و گسترش می‌یابد شاید این مورد بتواند یک مشکلی برای شما پیش بیاورد.

مرتبط به‌صورت پیش‌فرض تمام محتوای حذف شده که در سطل آشغال وجود دارد را بعد از ۳۰ روز پاک می‌کند شما می‌توانید این مقدار را با استفاده از کد زیر تغییر دهید و یا حتی با قراردادن آن بر روی صفت باعث شده که دیگر ذخیره نشوند.

define( ‘EMPTY_TRASH_DAYS’, 10 );

این موارد به مدیریت فایل کانفیگ وردپرس شما کمک خواهد کرد.

بروز رسانی خودکار در وردپرس

از ورژن ۳ به بعد قابلیت به‌روزرسانی خودکار برای وردپرس فعال شد و شما می‌توانید از آن استفاده کنید. این ویژگی و امکان یک قابلیت مهم برای دارندگان سایت اصلی را می‌تواند امنیت سایت را بالا ببرد.

شما با استفاده از کد زیر می‌توانید تمامی به‌روزرسانی‌های خودکار را غیرفعال کنید.

define( ‘AUTOMATIC_UPDATER_DISABLED’, true);

مدیریت فایل wp-config.php

یکی از مواردی که برای ازبین‌بردن به‌روزرسانی خودکار می‌توانید استفاده کنید استفاده از این کد می‌باشد اما شما بسته به میل خودتان می‌توانید از روش‌های دیگر نیز استفاده کنید.

جمع‌بندی

تنظیم فایل کانفیگ وردپرس که در این مقاله در مورد آن صحبت کردیم یکی از مباحثی بسیار حساس با ویژگی‌های خاص است که به دانش و تجربه بالا در این زمینه نیاز دارد اگر شما قصد حرفه‌ای شدن در این کار را دارید نیاز است که در این موارد نیز آموزش ببینید.

ما امروز به شما تغییر در یکی از فایل‌های اصلی وردپرس را آموزش دادیم تا شما بتوانید تغییرات اساسی در سایت خود ایجاد کنید تا مانند دیگران نباشید. پس به مدیریت فایل کانفیگ وردپرس اهمیت زیادی بدهید و آن را به خوبی مدیریت کنید. امیدواریم توانسته باشیم به شما عزیزان کمک کنید در صورت وجود مشکل و یا نظر می‌توانید در بخش نظرات با ما در ارتباط باشید.

پیروز و سربلند باشید😉

نظرتون درباره کیفیت محتوا؟
اشتراک‌گذاری مطلب

درباره نویسنده

نظرات و پرسش‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *