جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
کلمه کلیدی در سئو چیست؟

کلمه کلیدی در سئو چیست؟ چرا اینقدر keyword برای سئو مهم است؟

فهرست مطالب

کلمه کلیدی در سئو چیست؟ تمامی کاربرانی که وارد صفحات گوگل می‌شوند در واقع به دنبال یک کلمه هستند و این کلمه می‌تواند درون یک جمله باشد ولی به‌صورت کلی کلمات کلیدی تعیین می‌کند که کاربران به دنبال چه محتوایی هستند.

کلمه کلیدی در seo یکی از مهم‌ترین و می‌توان گفت مهم‌ترین بخش برای نشان‌دادن محتوای خود به کاربران و همچنین موتورهای جستجوگر گوگل است و هرچقدر که محتوای شما عالی باشد شما برای اینکه بتوانید آن را به کاربران و گوگل نشان دهید نیاز داری که کلمات کلیدی مناسب را انتخاب کنید. در ادامه مقاله به‌صورت قدم‌به‌قدم به شما آموزش می‌دهیم چگونه کلمه کلیدی در seo را پیدا کنید و آن را برای محتوای خود انتخاب کنید. پس تا انتهای این مقاله با کافه وردپرس همراه باشید.

فهرست مطالب

ابتدا در مورد کلمه کلیدی در seo تحقیق کنید!

شما برای اینکه یک کلمه کلیدی در مورد یک موضوع پیدا کنید شاید به سراغ چندین کلمه کلید بروید اما باید بدانید که کدام یک از آن کلمه کلیدی‌ها مناسب‌تر است و کاربران به دنبال کدام کلمه کلیدی در سئو دررابطه‌با آن موضوع هستند. شما برای اینکه تحقیق در مورد کلمه کلیدی در سئو موضوع خود را شروع کنید ابتدا باید چندین سؤال از خودتان بپرسید و بعد از اینکه سؤال‌ها را مطرح کردید به دنبال جواب این سؤال‌ها بگردید.

  • کاربران چه چیزی را جستجو می‌کنند؟

  • تعداد نفراتی که جستجو می‌کنند؟

  • در چه قالبی و فرمت به آن نیاز دارند؟

در ادامه به شما یک سری استراتژی‌ها و روش‌هایی را می‌گویم که شما بتوانید قوی‌ترین کلمه کلیدی در سئو مرتبط با موضوع خود را پیدا کنید و آن را انتخاب کنید. همچنین شما باید از کلمات کلیدی ضعیف دوری کنید و به دنبال انتخاب کلمات کلیدی قوی باشید پس از آن که بتواند کلمات کلیدی قوی را انتخاب کنید در ادامه همراه ما باشید.

همسو بودن با کاربران مهم است!

شما خودتان می‌دانید که در مورد چه موضوعی در حال تولید محتوا هستید اما برای این که بتوانید محصولات و یا خدمات خود را به‌خوبی نشان دهید نیاز دارید که کاربران آنها را مشاهده کنند پس از برای اینکه بخواهید محصولات و خدمات خود را نشان بدهید مهم این نیست که خودتان راضی هستید یا خیر بلکه باید با کاربران سایت خود همسو با شیطان‌ها به‌راحتی بتوانند محتوای موردنیاز خود را پیدا کنند. در ادامه به شما می‌گوییم که چگونه می‌توانید کلمه کلیدی در seo موردنظر خود را به‌راحتی پیدا کنید تا کاربران هم آن را بتوانند به‌راحتی پیدا کنند.

کلمه کلیدی در سئو چیست؟ چگونه کلمه کلیدی را کشف کنیم؟

کلمه کلیدی در سئو چیست؟ زمانی که شما می‌خواهید یک محتوا و یا یک مقاله را قرار بدهید نیاز دارید که در رتبه‌های بالا قرار بگیرید و تنها راه‌پیداکردن رتبه‌های بالا تلاش از طریق کلمه کلیدی در seo است زیرا کلمه کلیدی در سئو باید در رتبه‌های بالا قرار بگیرد تا مقاله و محتوای شما نیز در رتبه‌های اول گوگل قرار بگیرد. احتمالاً شما چندین کلمه کلیدی را در ذهن خود دارید که می‌خواهید آنها را در بین رتبه‌های اول گوگل مشاهده کنید اما برای این کار می‌توانید از ابزارهای رایگان هم استفاده کنید.

شما برای اینکه بتوانید کلمه کلیدی در seo خود را کشف کنید ابتدا باید بدانید که حجم جستجو برای آن کلمه کلیدی در سئو چقدر است و اگر کلمات کلیدی مشابه با کلمه کلیدی موردنظر شما وجود داشت به دنبال کلمه کلیدی بگردید که حجم جستجو کاربران برای آن بیشتر است. زمانی که شما بتوانید کلمه کلیدی در seo خود را پیدا کنید کار شما برای اینکه بتوانید مقاله را به کلمه کلیدی ارتباط دهید راحت‌تر است و ابتدا به دنبال کلمه کلیدی مناسب به گردید تا کاربران از طریق آن به‌راحتی بتوانند وارد صفحه شما بشوند و در ادامه برای شما یک مثال می‌زنیم تا بیشتر با این موضوع آشنا شوید.

فکر کنید شما در زمینه فروش محصول دوربین در حال فعالیت هستند و زمانی که کاربران وارد گوگل می‌شوند ابتدا در بخش جستجو و خرید دوربین را وارد می‌کند شما در این میان باید یک سری کلمات مشابه را نیز در کلمات کلیدی خود قرار بدهید تا محصول شما در میان رتبه‌های اول باتوجه‌به کلمه کلیدی قرار بگیرد.

شما زمانی که کلمه دوربین را در ابزارهای کلمه کلیدی رایگان جستجو کنید ممکن است کلمات کلیدی مرتبطی مانند خرید دوربین و یا حتی وسایل جانبی دوربین را مشاهده کنید که همگی اینها باید درون محتوای شما قرار بگیرد تا اگر کاربران تمامی کلمات مشابه را جستجو کردن بتوانند وارد صفحه شما بشوند. البته زمانی ممکن است شما بفهمید که کلمات مشابه با کلمات کلیدی شما بسیار زیاد است و شاید چند شما را نگران کند که نتوانی تمام کلمات کلیدی را استفاده کنید ولی همان‌طور که گفته شد در این مرحله شما ابتدا باید کلماتی را استفاده کنید که حجم جستجو برای آنها بسیار زیاد است و سپس به سراغ کلماتی بروید که زیاد میان مردم جستجو نمی‌شود.

البته قراردادن کلمه کلیدی با حجم کم یک مزیت بزرگ دارد و آن هم رقابت آسان‌تر است پس سعی کنید از یک کلمه کلیدی کم جستجو نیز استفاده کنید تا بتوانید رقابت آسان‌تر در آن کلمه کلیدی را نیز تجربه کنید تا راحت‌تر بتوانید در آن کلمه کلیدی رتبه بگیرید. اما شما باید بدانید که کلمات کلیدی با حجم جستجوی زیاد و حجم جستجوی کم یک سری معایب و یک سری ویژگی‌های مخصوص خود را دارند که شاید اولویت‌بندی کلمه کلیدی شما را تغییر بدهند پس شما باید از هر دو نوع آنها استفاده کنید تا بتوانید در یک تناسب کافی به رقابت با رقبای خود بپردازید.

تنوع کلمات کلیدی مهم

همان‌طور که گفته شد پنجم جستجو برای برخی از کلمات زیاد است و برای برخی از کلمات کم است که هرکدام یک سری ویژگی‌ها و معایب خود را دارند برای مثال در کلمات کلیدی که جستجوی کمتری دارند شما به‌راحتی می‌توانید با رقبای خود وارد رقابت آسان‌تری بشوید مادر کلمات کلیدی در جستجوی شما نیاز به هزینه و صرف وقت بیشتری دارید پس سعی کنید از کلمات متنوع استفاده کنید تا ارزش صفحات سایت شما بالا برود و به این موضوع دقت کنید که شما برای گرفتن رتبه‌های بالا نیاز به محتوای خوب دارید.

اما قرارگرفتن در رتبه‌های بالا فقط از طریق کلمه کلیدی مناسب و جستجو انجام می‌شود. در ادامه یک سری فاکتورها و ویژگی‌های اصلی هر کلمه کلیدی را به شما معرفی می‌کنیم و آنها را مورد بررسی قرار می‌دهیم تا شما با رعایت این فاکتورها بتوانید مناسب‌ترین کلمه کلیدی در seo را پیدا کنید.

به حجم جستجو دقت کنید

همه ما می‌دانیم اگر یک کلمه کلیدی در سئو جستجوی زیادی داشته باشد، ما برای اینکه میان آن کلمهٔ کلیدی در seo قرار بگیریم کار سخت‌تری داریم و نیازمند تلاش و زمان و هزینه بیشتری است تا شما در میان رقبای خود با حجم جستجوی زیاد قرار بگیرید.

اگر شما سایت خود را به‌تازگی راه‌اندازی کرده‌اید باید بدانید که همیشه ته رتبه اول گوگل برای سایت‌های بزرگ و شرکت‌های معتبر است که میان حجم زیاد از جستجوها قرار گرفتند تا سگ شما می‌خواهید وارد صفحات گوگل بشوید نباید به سراغ رقبای بزرگ خود بروید و ابتدا باید با کلمات کلیدی کم جستجو کار خود را آغاز کنید تا حداقل در صفحات گوگل قرار بگیرید. البته باید به این موضوع هم دقت کنید که همیشه با کلمات کلیدی کم جستجو کار خود را جلو نبرید زیرا ممکن است اصلاً کاربری وارد سایت شما نشود و این موضوع می‌تواند هم شما را ناامید کند همین که از نظر گوگل سایت شما یک سایت بی‌ارزش شناخته شود.

شاید بهترین کاری که می‌توانید شما انجام بدهید ولی کمی سخت است این است که به دنبال کلمات کلیدی بگردید که جستجو برای آنها زیاد است و از طرف مقابل رقابت برای آن کمتر است و رقبای شما سرسخت نیستند و شما می‌توانید که با تلاش خود در میان آنها قرار بگیرید و نه اینکه به سراغ کلمات کلیدی بروید که حتی اگر هرچقدر محتوای خوب و هزینه کنید باز هم نتوانید در میان رقبای خود قرار بگیرید زیرا آنها بسیار سایت‌های بزرگ و شرکت‌های بزرگ هستند پس نتیجه می‌گیریم به سراغ کلمات کلیدی برویم که حجم جستجو برای آنها زیاد و تعداد رقبا برای آن کمتر است.

long tail را بفهمید

شاید برای شما بسیار کار خوبی باشد که اگر در میان کلمات کلیدی که حتی یک کلمه هستند در رتبه‌های اول قرار بگیرید برای مثال زمانی که کاربران کلمه دوربین را خرج می‌کند شما در رتبه اول باشد اما باید بدانید که این کلمه تنها یکی از کلمات محبوب است که شاید بالای ۵۰ هزار جستجو داشته باشد اما شما کلمات مشابه را نمی‌شناسید و تنها این کلمه را دقت می‌کنید.

در واقع منظور ما این است که اگر شما از یک کلمه فقط استفاده کنید شاید کاربران اصلاً با نیتی که شما این کلمه را وارد کردید وارد سایت شما نشوند برای مثال شاید یک کاربر به دنبال خرید پایه دوربین و یا لنز دوربین باشد اما شما کلمه دوربین را برای کلمه کلیدی در سئو سایت خود قرار داده‌اید و در حال فروش دوربین هستید ولی وقتی کاربران وارد سایت شما می‌شوند نمی‌توانند به صفحه خرید پایه و لنز دوربین مراجعه کنند پس باعث می‌شود کاربران به هدف خود نرسند.

سرچ کلمه کلیدی کوتاه در گوگل

به‌صورت کلی منظور ما این است که زمانی که شما یک کلمه را قرار می‌دهید گوگل متوجه نمی‌شود که کاربران به دنبال چه هستند زمانی که کلمه جستجو می‌شود به سراغ همان کلمه گوگل می‌رود. برای مثال‌های یک کاربر به دنبال آموزش عکاسی و یا یک کاربر دیگر به دنبال آموزش خرید دوربین عکاسی باشد و گویی نمی‌تواند این موضوع را درک کند پس شما می‌توانید با قراردادن کلمه کلیدی به‌صورت دقیق و به‌صورت یک جمله کامل کاربران و گوگل را راهنمایی کنید تا مستقیم به سایت شما وارد شوند.

peopel-search

شما باید کلمات کلیدی که کم جستجو می‌شوند را دست‌کم بگیرید و به سراغ آن‌ها نروید بلکه می‌تواند برای شما بسیار مؤثر باشد تا پله‌های ترقی را طی کنید و دلیل این موضوع هم این است که کاربرانی که کلمات کم جستجو را جستجو می‌کنند در واقع به‌صورت دقیق‌تری جمله خود را در بخش جستجو وارد کردند و اگر شما در آن زمین کلمه کلیدی در seo و جمله خود را قرار داده باشید کاربران به‌راحتی می‌توانند وارد سایت شما به شوند و همچنین شما کار سختی را برای قرارگرفتن در بین کلمات و جمله‌های دقیق ندارید.

اگر بخواهیم مثالی بزنیم منظورمان این است که کسی که کلمه دوربین را جستجو می‌کند شاد به‌صورت کلی می‌خواهد یک اطلاعاتی در مورد دوربین‌های مختلف به دست بیاورد و نمی‌توانند از سایت شما حق خریدی را انجام بدهد اما زمانی که یک کاربر در بخش جستجو جمله‌ای مانند خرید دوربین برای عکاسی در طبیعت را وارد می‌کند به‌صورت دقیق وارد عمل شده است.

اگر محصول موردنظر خود را پیدا کند صددرصد به دنبال خرید آن محصول هم می‌رود و شما می‌توانید با درنظرگرفتن جمله‌های دقیق با نیاز کاربران به‌راحتی فروش خود را انجام بدهید و در میان‌رده‌های اول کلماتی که جستجو ولی با تأثیر بالا و همچنین فروش محصول و خدمات بالا قرار بگیرید.

پیدا کردن کلمه کلیدی با کمک از رقبا

همان‌طور که گفته شد ممکن است شما کلمات کلیدی زیادی را در کنار هم جمع کرده‌اید ولی نمی‌دانید که از کدام یک برای خود استفاده کنید و یکی از بهترین راهنمایی‌ها برای استفاده از کلمه کلیدی کمک‌گرفتن از رقبا از پذیرش و می‌توانید متوجه شوید در آن حوزه کاری رقبای شما با استفاده از کدام کلمه دارای رتبه‌های بالا هستند. حتی اگر شما از رقبای خود عقب باشید می‌توانید با استفاده از کلمات کلیدی پر جستجو و قرار گرفته در رتبه‌های اول به رقبای خود نزدیک بشوید و از آن کلمات کلیدی برای رقابت استفاده کنید.

کلمات کلیدی بر اساس فصل و منطقه

یکی دیگر از راهنمایی‌هایی که می‌توانیم در اختیار شما قرار بدهیم برای انتخاب کلمات کلیدی این است که شما متوجه نیاز افراد در هر فصل بشوید برای مثال افراد در فصل تابستان به دنبال خرید بخاری نیستند و بیشتر به دنبال خرید کولر و یا کولرگازی و یا حتی به دنبال تعمیر کولر هستند و شما می‌توانید از این راه در هر فصل بازدید سایت خود را بیشتر کنید.

شما می‌توانید با داشتن یک برنامه‌ریزی مناسب محتوای خود را از قبل آماده کنید و باتوجه‌به هر فصل محتوای خود را انتشار بدهید و متوجه خواهید شد که بسیاری از رقبای شما هنوز شروع به فعالیت در این باره نکردند اما شما از همه آنها جلوتر هستید. همچنین شما می‌توانید کلمات کلیدی خود را برای هر منطقه جداسازی کنید و با استفاده از تنظیمات گوگل این محدودیت را به آن بدهید که فقط کلمات کلیدی شما را و جستجوی سایت شما را فقط برای یک منطقه خاص انجام بدهد.

شما اگر بتوانید خواسته‌های یک منطقه جغرافیایی را پاسخگو باشید می‌توانید که برای سایت خود بازدید بسیار زیادی را داشته باشید ابتدا باید در این باره تحقیق کنید و سپس به تولید محتوا بپردازید و می‌توانید تأثیر مثبت آن را مشاهده کنید.

فرمت مناسب برای جستجوی کاربران

تا به اینجای کار برای اینکه کلمه کلیدی خود را انتخاب کنید اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دادیم که با رعایت آنها می‌توانید بهترین کلمه کلیدی در seo خود را انتخاب کنید ولی در اینجا این مقاله می‌خواهیم به شما عزیزم بگوییم که کاربران در هنگام جستجوی کلمه کلیدی خود به چه مواردی نیاز دارند و چه سؤالاتی را مطرح می‌کنند. ممکن است میلیون‌ها آدم به هند در مورد یک موضوع اطلاعات به دست بیاورند اما طریقه جستجوی هریک از آنها متفاوت است اما به‌صورت کلی گوگل برای جستجو ۵ دسته‌بندی اصلی قرار داده است که در ادامه با آنها آشنا می‌شویم.

جستجوی اطلاعاتی: در این جستجو کاربران به سراغ اطلاعاتی مانند نام یک دانشگاه و یا حتی اطلاعات منم از بخش‌های مختلف می‌گردند.

جستجوی ناوبری: در این جستجو کاربران به دنبال اطلاعات منحصربه‌فردی هستند مانند سایت کافه وردپرس یا صفحهٔ اصلی یک سایت.

جستجوی‌های معاملاتی: کاربران در این جستجو به دنبال خرید محصولات یا خدمات هستند و می‌خواهند نیاز خود را رفع کنند. مانند خرید بلیت، لباس و یا گوشی.

تحقیقات تجاری: کاربران جستجو کننده به دنبال مقایسه دو محصول هستند تا مورد مناسب خود را بر اساس نیاز پیدا کنند و انتخاب خود را انجام بدهند.

نتایج محلی: افراد در این جستجو به دنبال محصولات و یا خدمات در اطراف خود می‌گردد. مانند کلینیک، کافی‌شاپ، رستوران.

نتایج محلی برای کاربران

بهترین ابزار های کمک کلمه کلیدی

شما برای اینکه کلمه کلیدی در seo خود انتخاب کنید می‌توانید از ابزارهای مختلف استفاده کنید و این ابزارها می‌توانند اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار بدهند و همچنین شما با استفاده از این ابزارها می‌توانید خوبی و بدی‌های کلمهٔ کلیدی موردنظر خود را بفهمید و به‌صورت کلی به شما پیشنهاد می‌کنیم اگر می‌خواهید به‌صورت حرفه‌ای پیشرفت کنید از این ابزارها استفاده کنید‌.

Google Keyword Planner

اولین و قدیمی‌ترین ابزاری که در پیداکردن کلمه کلیدی در سئو مناسب می‌تواند به شما کمک کند استفاده از همین ابزار است.

Google Trends

شما برای اینکه نوسانات یک کلمه کلیدی در seo را پیدا کنید و متوجه شوید که کاربران چه زمانی آن کلمه را بیشتر جستجو می‌کنند می‌توانید از این ابزار استفاده کنید و همان‌طور که گفته شد می‌توانید متوجه شوید در فصل‌های مختلف افراد به دنبال خرید چه چیزهایی هستند و شما با متوجه شدن این نوسانات می‌توانید در نقطه اوج نوسان در مورد یک کلمه کلیدی روی آن کلمه کار کنید.

Moz Keyword Explorer

شما اگر می‌خواهید در مورد حجم جستجو برای یک کلمه اطلاعات خوبی را به دست بیاورید می‌توانید از این ابزار استفاده کنید. همچنین این ابزار به شما کمک می‌کند تا دشواری مربوط به این کلمه کلیدی در سئو را متوجه شوید که اگر برای شما این کلمات کلیدی سخت بود در آن زمینه کار نکنید و به‌صورت کلی این ابزار می‌تواند کمک زیاد و راهنمایی‌های زیادی را در اختیار شما قرار بدهد.

AnswerThePublic

همیشه در فضای اینترنت سؤال‌وجواب می‌تواند برای دارندگان سایت‌های اینترنتی بسیار مناسب باشد و می‌تواند متوجه شوند که باید در چه زمینه‌ای کار خود را بیشتر کنند این به شما کمک می‌کند که متوجه شوید در مورد یک کلمه کلیدی در seo سؤالات جوابی که انجام می‌شود کدام است.

SpyFu Keyword Research Tool

این ابزار می‌تواند اطلاعات و داده‌های مناسبی در مورد یک کلمه کلیدی در سئو را به‌صورت رقابتی در اختیار شما قرار بدهد. در آخر هم یک جمع‌بندی برای مقاله کلمه کلیدی در seo چیست خواهیم داشت؟

جمع بندی

کلمه کلیدی در سئو چیست و ما چرا باید از آن استفاده کنیم؟ امروز سعی کردیم که به‌صورت کامل به شما عزیزان بگویم که کلمه کلیدی در seo چیست تا شما بتوانید به‌صورت راحت‌تر و با راهنمایی بیشتر کلمه کلیدی خود را انتخاب کنید. انتخاب کلمه کلیدی مناسب می‌تواند روی پیشرفت سایت شما بسیار تأثیرگذار باشد.

حتی اگر شما بهترین مقالات و بهترین محتوا را داشته باشید باید بدانید که کاربران چگونه می‌توانند کلمه خود را جستجو کنند و محتوای شما در اختیار آنها قرار بگیرد. امیدواریم توانسته باشیم به شما عزیزان در مقاله کلمه کلیدی در seo چیست کمک کنیم در صورت وجود مشکل بیان نظر می‌توانید در بخش نظرات سایت کافه وردپرس با ما در ارتباط باشید.

پیروز و سربلند باشید😉

نظرتون درباره کیفیت محتوا؟
اشتراک‌گذاری مطلب

درباره نویسنده

نظرات و پرسش‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *