افزونه WP Rocket چیست؟

افزونه WP Rocket چیست؟ افزایش چند برابری سرعت سایت

فهرست مطالب

افزونه wp Rocket چیست؟ قطعا داشتن سرعت بالا در سایت یکی از مزایایی است که باید به آن توجه کرد و سرعت سایت را تا حد زیادی بالا برد. کارهای زیادی برای افزایش سرعت سایت وردپرسی وجود دارد که می‌توانید با انجام آن کارها سرعت سایت خود را تا حد زیادی افزایش دهید. یکی از آن راه‌ها نصب افزونه‌هایی است که باعث افزایش سرعت سایت ما می‌شوند مانند افزونه wp Rocket که قبلا درباره افزایش سرعت سایت 🚀 معرفی کرده بودیم.

اما در این مقاله می‌خواهیم کامل درباره پلاگین WP Rocket صحبت کنیم و بگوییم که افزونه wp Rocket چیست و چه کاری برای ما انجام می‌دهد که باعث افزایش سرعت سایت وردپرسی ما می‌شود. پس این مقاله را از دست ندهید و تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

فهرست مطالب

افزونه وردپرس چیست؟

افزونه وردپرس چیست؟

قبل از هر توضیحی باید به این سؤال جواب دهیم که افزونه وردپرس چیست و چه کاری انجام می‌دهد. افزونه‌ها به سایت وردپرسی شما امکاناتی را اضافه می‌کنند و باتوجه‌به سایتی که دارید می‌توانید امکانات بی‌نظیری را اضافه کنید. تمامی افزونه‌ها در وردپرس با PHP نوشته شده‌اند و ارائه داده می‌شوند. اما پلاگین‌های مختلفی در وردپرس وجود دارد و شما باید بر اساس سایت و شرایطی که دارید افزونه موردنظر خود را انتخاب کنید. افزونه‌ها در وردپرس شامل افزونه‌های سئو، ووکامرس، کاربردی، شبکه‌های اجتماعی و… خلاصه می‌شوند.

افزونه WP Rocket چیست؟

افزونه WP Rocket چیست

افزونه WP Rocket هم جزو افزونه‌های سئو به‌حساب می‌آید و شما با استفاده از این افزونه می‌توانید روی سئو سایت تأثیر بگذارید اما چگونه؟ این پلاگین به شما کمک می‌کند تا سرعت سایت خود را در دسکتاپ و موبایل افزایش دهید و داشتن سرعت بالا سایت برای گوگل مهم است و یکی از فاکتورهای گوگل به‌حساب می‌آید. حالا شاید برایتان سؤال پیش‌آمده که این افزونه چگونه کار می‌کند؟ در واقعاً پلاگین wp Rocket چند کار برای افزایش سرعت سایت شما انجام می‌دهد. یکی از آن کارها بارگذاری تنبل تصاویر است.

بارگذاری تنبل تصاویر به شما این امکان را می‌دهد وقتی کاربر صفحه موردنظر را باز کرد و تا زمانی که به تصاویر موردنظر نرسیده، تصاویر زودتر باز نشوند که همین مورد باعث افزایش سرعت سایت می‌شود. دومین مورد کش کردن صفحات است. یعنی زمانی که کاربر برای بار اول صفحه سایت شما را باز کرد و از آن صفحه بازدید کرد، آن صفحه روی مرورگر کاربر ذخیره شده و بار دوم صفحه سایت برای کاربر سریع‌تر باز می‌شود. سومین مورد فشرده‌سازی فایل‌های Js، Html، Css است که باعث می‌شود تا سایت شما سبک‌تر شود و بارگذاری آن برای کاربر سریع‌تر باشد.

اگر بخواهیم یک تعریف کلی از این پلاگین داشته باشیم و بگوییم که افزونه WP Rocket چیست باید این را بگویم که هدف کلی این افزونه افزایش سرعت سایت شما است. اکثر افرادی که این مقاله را می‌خوانند به دنبال افزایش سرعت سایت خود هستند پس ما می‌توانیم با استفاده از این افزونه به شما کمک کنیم تا سرعت بارگذاری محتوای سایت خود و همچنین سرعت سایت خود را افزایش بدهید. این افزونه با فعال‌کردن کش سایت می‌تواند سرعت سایت شما را زیاد کند به همین دلیل افرادی که می‌خواهند کش سایت خودشان را نیز فعال کنند از این افزونه با این کاربرد نیز استفاده می‌کنند.

مزایا پلاگین WP Rocket چیست؟

مزایا پلاگین WP Rocket چیست؟

مزایا پلاگین WP Rocket چیست؟ مزایا این پلاگین دارای مزایای است که باید بدانید. ویژگی‌های پلاگین WP Rocket عبارت‌اند از:

 • بارگذاری تنبل تصاویر
 • کش صفحات سایت
 • سازگاری با پلاگین‌های دیگر
 • فشرده‌سازی فایل‌های ایستا
 • پشتیبانی از سایت‌های چندزبانه
 • بهینه‌سازی پایگاه‌داده

و دیگر ویژگی‌هایی که باعث می‌شود این پلاگین منحصربه‌فرد و فوق‌العاده باشد. این پلاگین در سایت‌های ایرانی به‌صورت فارسی‌سازی شده و پریمیوم قرار داده شده است که شما خیلی راحت می‌توانید آن را خریداری کنید. اگر بخواهیم یک پاسخ بدهیم که هدف از کاربرد افزونه راکت چیست می‌توانیم به افزایش سرعت اشاره کنیم شاید شما که این مقاله را می‌خوانید به جستجو در گوگل پرداختید و سرعت بارگذاری سایت‌های وردپرسی برای شما اهمیت دارد.

پس به سراغ این مقاله آمده‌اید مفهوم اصلی این افزونه سریع‌تر کردن سرعت و آپلود سایت است. اما این افزونه برای افزایش سرعت دارای ویژگی‌ها و فاکتورهایی است که آنها را به وردپرس اضافه می‌کند. یکی از مهم‌ترین این ویژگی‌ها فعال‌کردن کش سایت است در ادامه مقاله به این موضوع بیشتر می‌پردازیم.

افزونه کش وردپرس

همان‌طور که اشاره کردیم یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های افزونه راکت فعال‌کردن کش سایت است مفهوم و معنی کشف بسیار موضوع مهمی است که در افزایش سرعت سایت تأثیر بالایی دارد در واقع شما با فعال‌کردن کش سایت نسخه‌های کپی از بخش‌های مختلف سایت تهیه می‌کنید و در محلی برای دسترسی سریع‌تر و ذخیره می‌شوند.

به‌صورت کلی ما دارای دو نوع کش هستیم کش سرور و کش مروری دارد درکش سرور اطلاعات آماده شده و بر روی سرور ذخیره می‌شوند اما در نوع مرورگر اطلاعات بر روی مرورگر کاربران سایت قرار می‌گیرد و بنابراین با اولین مراجعه کاربر به سایت یک سری اطلاعات برای آن دانلود می‌شود در مرورگر او ذخیره می‌شوند در ادامه هر یک از این دو نوع اطلاعات که توسط افزونه راکت کش می‌شوند را معرفی می‌کنیم.

همان‌طور که تا کنون مشاهده کردید یکی از اصلی‌ترین کاربردهای افزونه راکت این است که کش سایت شما را فعال می‌کند و به این صورت باعث افزایش سرعت سایت شما می‌شود. در واقع شما زمانی که کش سایت را فعال می‌کنید یک کپی از بخش‌های مختلف سایت را تهیه می‌کنید تا در صورت نیاز به آنها دسترسی داشته باشید. اگر بخواهیم به‌صورت کلی بگوییم ما دارای دوکش هستیم کش مرورگر و کش سرور.

درکش سرور اطلاعاتی بر روی سرور ما ذخیره می‌شود و در کش مرورگر اطلاعات بر روی مرورگر کاربران ذخیره می‌شود. مانی که کاربران هر دفعه وارد سایت شما می‌شوند یکسری اطلاعات آنها دانلود می‌شود و بر روی سایتم آن ذخیره می‌شود.

کش سرور

ابتدا دلایل استفاده از کش را کمی توضیح می‌دهیم و سپس مواردی که درکش ذخیره می‌شوند را معرفی می‌کنیم.

هنگامی که یک صفحه از سایت شما باز می‌شود اطلاعات و محتوای زیادی در آن وجود دارد و هر بار که صفحه سایت باز می‌شود این بخش‌های مختلف کنار هم قرار گرفته و محتوا را تشکیل می‌دهند.

اما برای ساخت یک صفحه اطلاعات از طریق دیتابیس و سرور پردازش می‌شوند و در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و معمولاً فرایند تکراری و زمان‌بری است کش سرور که از صفحات سایت شما ساخته می‌شود در واقع یک نوع نسخه کپی از صفحه کامل و پردازش شده است که در بخشی از هاست ذخیره می‌شود و در بازدیدهای بعدی پردازش صفحه انجام نمی‌شود و نسخه کش و آماده برای مرورگر کاربر ارسال می‌شود. با این کارافزایش سرعت بی‌نظیری برای کاربران ایجاد می‌شود.

شاید شما اطلاعات زیادی در مورد کش وردپرس نداشته باشید شما باید بدانید که کار اصلی کش زمانی است که وقتی یک صفحه جدید در سایت ما باز می‌شود اطلاعات زیادی بر روی آن بارگذاری می‌شود و تمام اجزای سایت مانند فرم‌ها نظرات و محتواهایی که داخل صفحه قرار دارند همگی جزوی از این اطلاعات هستند. زمانی که کاربر یک صفحه جدید را باز می‌کند و به‌وسیله سرور چیدمان سایت تعیین می‌شود و در آخر یک قالب مناسب در اختیار کاربران قرار می‌گیرد.

 البته که این کار یک کار زمان بر و پیچیده است که هر دفعه توسط سرور انجام می‌شود. همین‌جا است که وظایف کش معلوم می‌شود در واقع زمانی که کش از تمامی صفحات یک کپی تهیه کرده است همان صفحه‌ای که از قبل پردازش شده را در اختیار کاربران قرار می‌دهد و همین امر باعث می‌شود که سرعت سایت شما بسیار بالا برود.

مهم‌ترین اطلاعاتی که در سرور هاست سایت کش می‌شوند؟

 • نسخه کپی و آماده صفحات سایت
 • نسخه کپی و آماده از بخش‌هایی از صفحه
 • نسخه کش خبرخوان سایت
 • نسخه کپی و آماده از دستورات عملیاتی
 • نسخه کپی از دیتابیس

کش مرورگر

بسیاری از اطلاعاتی که در سایت وجود دارند معمولاً در تمام صفحات تکرار می‌شوند. مواردی مثل لوگو، فونت‌ها و ساختار؛ بنابراین کاربران با یک‌بار بازدید از هر یک از صفحات سایت این موارد را یکبار دانلود کرده‌اند. پس شاید نیازی نباشد در بازدید از صفحات بعدی این موارد تکراری مجدداً دانلود شوند. مثلاً لوگو یا فونت سایت در تمام صفحات تکراری است و کاربر نیز یکبار آن‌ها را دانلود کرده است. پس روش صحیح این است که اطلاعات تکراری سایت در مرورگر کاربر ذخیره یا به‌اصطلاح کش شوند تا حجم دانلودهای بعدی کاهش یابد. با همین کش مرورگر افزایش سرعت وردپرس را تا حد زیادی شاهد خواهید بود.

مهم‌ترین مواردی ذخیره و کش توسط افزونه WP Rocket شامل چیست؟

 • فایل‌های استایل CSS
 • فایل‌های اسکریپت JavaScript
 • فایل‌های فونت سایت
 • فایل‌های فونت آیکون‌های سایت
 • فایل‌های تصاویر و عکس‌ها مثل لوگو

جمع‌بندی

فاکتورهای زیادی برای یک سایت وجود دارد تا آن را به‌خوبی و عالی جلوه دهد و کارایی خوبی از خود نشان دهد. یکی از این فاکتورها که باعث می‌شود سایت شما به یک سایت فوق‌العاده تبدیل شود سرعت سایت است. سرعت سایت یکی از عوامل مهم و کاربردی برای یک سایت است که راه‌های زیادی برای افزایش سرعت سایت وجود دارد. یکی از آن راه‌ها نصب افزونه‌هایی مانند افزونه WP Rocket است. ما در این مقاله به این موضوع پی بردیم که افزونه WP Rocket چیست و چرا باید از این افزونه استفاده کنید. امیدوارم که از این مقاله بهره لازم را برده باشید و اگر این مقاله برای شما مفید بود آن را با دیگران به اشتراک بگذارید.

پیروز و سربلند باشید.😉

نظرتون درباره کیفیت محتوا؟
اشتراک‌گذاری مطلب

درباره نویسنده

نظرات و پرسش‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *