فهرست مطالب

افزونه یواست سئو چیست؟ افزونه‌های زیادی در مخزن وردپرس وجود دارد که هرروزه افراد زیادی از آن‌ها استفاده می‌کنند اما یکی از بهترین افزونه‌های سئو، افزونه یواست سئو است که بیش از ۵ میلیون نصب فعال در مخزن وردپرس داشته است. اگر که نمی‌دانید وردپرس چیست حتماً مقاله موردنظر را مطالعه کنید. اما در این مقاله می‌خواهیم به آشنایی با افزونه یواست سئو بپردازیم و آموزش کار با این افزونه را به شما عزیزان بدهیم. پس این مقاله آموزشی را از دست ندهید و تا آخر این مقاله همراه سایت کافه وردپرس باشید.

سئو چیست؟

قبل از اینکه به سراغ این برویم که افزونه یواست سئو چیست باید به این موضوع بپردازیم که اصلاً سئو چیست. ما در سایت کافه وردپرس مطالب زیادی را در سایت منتشر کردیم و یکسری توضیحاتی درباره سئو دادیم اما در اینجا می‌خواهیم یک توضیح کوتاهی درباره سئو به شما عزیزان بدهیم. سئو مخفف کلمه Search Engine Optimization است که به معنای بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو گوگل می‌باشد، اما برای این کار در سایت‌های وردپرسی می‌توان از افزونه‌هایی مانند یواست سئو استفاده کرد که در ادامه به آشنایی با یواست سئو خواهیم پرداخت.

افزونه یواست سئو چیست؟

خب در این بخش به آشنایی با افزونه Yoast SEO می‌پردازیم. افزونه Yoast SEO یک افزونه پرکاربرد و جزو بهترین افزونه‌های سئو در وردپرس به‌حساب می‌آید که این افزونه فعالیت خودش رو از سال ۲۰۰۸ آغاز و در حال حاضر محبوب‌ترین افزونه سئو است. این افزونه با بیش از پنج میلیون نصب فعال توانسته مخاطبان زیادی رو به سمت خود جذب کند که به دو صورت رایگان و پریمیوم عرضه شده است. به زبان ساده‌تر یواست سئو افزونه‌ای برای وردپرس است که به شما در تحلیل سئو سایت کمک می‌کند باعث عملکرد بهتر شما می‌شود.

پلاگین Yoas SEO به شما در تجزیه‌وتحلیل سئو سایت کمک می‌کند. برای مثال اگر در مقاله خود در یک قسمت اشتباهی مرتکب شده باشید Yoast SEO پیام می‌دهد و می‌گوید که این کار را نباید انجام دهید و یا اگر آن کار را درست انجام دهید به‌صورت چراغ سبز درمی‌آید و به شما می‌گوید که کار شما درست بوده است. اما باید یک نکته‌ را در نظر داشته باشید که تمامی چراغ‌های سبز یواست تضمینی برای سئو سایت شما نمی‌شود. یعنی اگر تمامی چراغ‌های یواست را هم سبز کنید باز هم المان‌های دیگری برای در نظر گرفتن سئو وجود دارد.

توصیه می‌کنم حتما مقاله “چراغ سبز یواست چراغ قرمز گوگل!” را بخوانید تا اطلاعات بیشتری در این باره داشته باشید.

تفاوت نسخه رایگان و پریمیوم

بعد از آشنایی با Yoast SEO لازم است به تفاوت نسخه رایگان و پریمیوم بپردازیم. افزونه yoast seo را شما می‌توانید به صورت رایگان و یا با پرداخت هزینه می‌توانید از امکانات فوق‌العاده این افزونه استفاده کنید که شما می‌توانید از سایت‌های ایرانی به خرید آن بپردازید.

تفاوت نسخه رایگان و پریمیوم

 • انتخاب بیش از یک کلمه کلیدی
 • امکان ریدایرکت کردن لینک‌ وبسایت‌
 • استفاده از امکانات جدید
 • حذف تبلیغات
 • پشتیبانی

انتخاب بیش از یک کلمه کلیدی

در افزونه Yoast SEO می‌توان کلمات کلیدی برای مقاله خود انتخاب کرد که در نسخه رایگان این افزونه تنها می‌توان یک کلمه کلیدی برای مقاله خود انتخاب کرد اما در نسخه پریمیوم این افزونه می‌توان چندین کلمه کلیدی انتخاب کرد و مطالب رو بر اساس آن سئو کرد.

اضافه کردن عبارت کلیدی به افزونه یواست سئو

امکان ریدایرکت کردن لینک وب‌سایت

وقتی شما برای سایتی مطلبی می‌نویسید شاید بعد از مدتی آدرس مقاله‌تان رو عوض کنید یا به کل این مقاله را حذف کنید که این کار باعث می‌شود خطای ۴۰۴ در وب‌سایت شما ایجاد شود و گوگل اگر چنین صفحه‌ای رو ببیند، امتیاز منفی به وب‌سایت شما می‌دهد. یا شما قصد دارید اعتبار یک صفحه را به کلی به یک صفحه دیگر منتقل کنید که این کار نیاز به ریدایرکت صفحه دارد. اگر در وب‌سایت خود صفحات ۴۰۴ زیادی داشته باشید و یا موارد بالا بخواهید داشته باشید، روی سئو شما تاثیر بسیار زیادی خواهد گذاشت که این امکان در نسخه پریمیوم برای شما امکان‌پذیر است.

استفاده از امکانات جدید

وقتی افزونه Yoast SEO آپدیت می‌شود ممکن است امکانات فوق‌العاده و عالی داشته باشد که اگر نسخه رایگان را دانلود کرده باشید نمی‌توانید از این امکان استفاده کنید و تنها در نسخه پریمیوم قابل‌استفاده است.

حذف تبلیغات

اگر از نسخه رایگان یواست سئو در وردپرس استفاده می‌کنید تبلیغات بسیار متعددی را مشاهده می‌کنید که اگر نسخه این افزونه را به پریمیوم تغییر دهید تمامی تبلیغات یواست سئو حذف خواهد شد. معمولا تبلیغات برای هر شخصی آزاردهنده است که در نسخه رایگان یواست این مورد را مشاهده می‌کنید.

اطلاعات مربوط به پلاگین

پشتیبانی

وقتی شما این افزونه رو از سایت‌های معتبر خریداری کنید، پشتیبانی برای این افزونه دریافت می‌کنید که هرگونه مشکلی برای کار با افزونه پیش بیاید پشتیان سریع به آن جواب خواهد داد و وقتی خریداری کنید یک ویدئو آموزشی همراه فایل افزونه هست. ممکن است در هنگام کار با این پلاگین دچار مشکلاتی بشوید و این‌جور زمان‌ها پشتیبان‌ها بسیار به ما کمک می‌کنند. مشکلاتی اعم از: نصب نشدن پلاگین، خطاهای متعدد در افزونه، موارد آزار دهنده برای کاربران پیش خواهد آمد که در این مواقع پشتیبان‌ها به کمک ما می‌آيند.

قابلیت‌های افزونه یواست سئو چیست؟

 • کاربری ساده و آسان
 • کنترل متاتگ‌ها
 • قابلیت مدیریت سایت‌ مپ
 • قابلیت آنالیز کامل وبسایت و ارائه پیشنهاداتی جهت بهبود آن
 • کنترل آدرس‌ها برای جلوگیری از ایجاد محتوای تکراری
 • قابلیت بررسی خوانایی متن‌ها
 • بهبود RSS سایت
 • پشتیبانی از زبان فارسی

ویژگی‌های افزونه Yoast SEO چیست؟

 • ساختار پاراگراف
 • تراکم کلمات کلیدی
 • خوانایی
 • پشتیبانی لینک
 • ایجاد نقشه XML سایت
 • استفاده کلمات کلیدی در زیرعنوان‌ها
 • متا دیسکیریپشن
 • انتشار در شبکه‌های اجتماعی
 • استفاده از کلمات کلیدی قبلی

ساختار پاراگراف

یکی از ویژگی‌های پلاگین یواست سئو این هستش که وقتی شما یک مقاله‌ای رو می‌نویسید یواست سئو ساختار پاراگراف مقاله رو بررسی می‌کند و آن را به شما اطلاع می‌دهد. برای مثال بعد از اتمام مقاله بررسی یواست سئو بررسی می‌کند که جملات شما در مقاله طولانی نباشد و این ویژگی به شما کمک می‌کند که مقاله خوبی بنویسید. اگر که سئو را به خوبی درک کرده باشید می‌دانید که این مورد برای شما به کار نمی‌آید چرا که خودتان ۰ تا ۱۰۰ کار را بلد هستید اما این ابزار می‌تواند دست کمک شما باشد.

نکته: پلاگین Yoast SEO هوش مصنوعی خوبی برای زبان فارسی ندارد، برای همین زیاد به بخش خوانایی یواست در زبان فارسی اعتماد نکنید.

تراکم کلمات کلیدی

کلمات کلیدی در مقاله یکی از نکات کلیدی است که باید به آن توجه کرد که زیاد یا کم آن اصلاً توصیه نمی‌شود که افزونه Yoast SEO کمک می‌کند که این مشکل را رفع کنیم. تراکم کلمه کلیدی یکی از موارد مهمی است که باید به آن دقت کنید چرا که این موضوع اگر کم یا زیاد باشد به SEO سایت شما ضربه خواهد زد.

خوانایی

بعد از نوشتن مقاله، پلاگین یواست سئو به بررسی خوانایی مقاله شما می‌پردازد که این ویژگی برای سایت شما بسیار مفید است و روی مخاطبان شما هم تأثیر زیادی می‌گذارد. وقتی مطلب شما خوانایی بهتری داشته باشد مخاطبان شما هم به درک بهتری از آن مطلب می‌رسند. همان طور که گفته شد به این بخش توجه زیادی نباید کنید چرا که پلاگین یواست عملکرد خوبی در این بخش برای زبان فارسی ندارد.

تجزیه و تحلیل خوانایی مطلب

پشتیبانی لینک

در خیلی از مقالات ممکن است شما از لینک‌های داخلی یا خارجی استفاده کنید که پلاگین یواست سئو در این مورد به شما اطلاعاتی می‌دهد. افزودن لینک‌های خارجی یا داخلی خیلی به سئو سایت شما کمک می‌کند و بازدید مقالات دیگر را در سایت شما را بالا می‌برد. البته یک بخش فوق‌العاده یواست همین بخش پیشنهادات لینک داخلی است که می‌گوید بهترین لینکی که می‌توانید در این مقاله بگذارید چیست.

ایجاد نقشه XML سایت

یکی از ابزارهای مهم هر وب‌سایتی نقشه XML سایت هست. این نقشه برای صاحبان وب‌سایت هست که کمک می‌کند که تمام صفحات وب‌سایت را به موتورهای جستجو مطلع کند. نقشه سایت به گوگل کمک می‌کند تا سایت شما را راحت‌تر ایندکس کند و این کار را Yoast به بهترین شکل انجام می‌دهد.

برای دسترسی به این امکان به مسیر ” امکانات < عمومی < سئو ” وارد و تنظیمات دلخواه را اعمال کنید.

فعال سازی نقشه سایت

متا دیسکیریپشن

در تعریف متا دیسکیریپشن توضیحی است که وقتی شما در گوگل کلمه‌ای رو سرچ می‌کنید یک عنوان و یک زیر عنوانی برای هر سایتی ظاهر می‌شود که این زیر عنوان‌ها همان متا دیسکیریپشن هست. با اینکه گوگل روی این مورد تأکید زیادی نمی‌کند ولی همچنان متا نقش بسیار مهمی دارد. البته نوشتن و نمایش متادیسکریپشن یکسری موارد مهمی را به همراه دارد که باید درباره آن بدانید اما در کل کمک زیادی به نمایش سایت شما در موتورهای جستجو گوگل خواهد کرد.

آموزش افزونه یواست سئو

بعد از آشنایی با پلاگین Yoast SEO نیاز است به آموزش کار با افزونه یواست سئو بپردازیم. افزونه Yoast SEO بخش‌های زیاد و گسترده‌ای دارد که ما در ادامه آموزش این افزونه فوق‌العاده را به شما عزیزان می‌دهیم و یادگیری این افزونه بسیار ساده و آسان است. برای نصب افزونه یواست سئو از طریق مخرن وردپرس باید مراحل زیر را طی کنید.

در ابتدا شما باید این افزونه را از قسمت “افزونه‌ها” نصب کنید که برای این کار روی “افزودن” باید کلیک کنید. پس از آن شما می‌توانید به دو روش این پلاگین را نصب و فعال‌سازی کنید که روش اول از طریق مخزن وردپرس است.

نکته: توصیه می‌کنم حتما مقاله نصب افزونه وردپرس را بخوانید تا این موضوع برای شما شفاف و راحت‌تر اتفاق بیفتد.

برای نصب از طریق مخزن از قسمت جستجو نام پلاگین را سرچ و آن رانصب کنید.

نصب افزونه یواست سئو از طریق مخزن وردپرس

در روش دوم شما می‌توانید لینکی که در انتها قرار داده‌ایم را دانلود و آن را از طریق بارگذاری افزونه نصب و فعال‌سازی کنید؛ که برای این مورد از قسمت “افزونه‌ها” روی “افزودن” و سپس بارگذاری اقدام نمایید.

نصب افزونه یواست سئو از طریق بارگذاری افزونه

پس از نصب افزونه در پنل سمت راست صفحه یک گزینه با نام “سئو” برای شما ظاهر می‌شود که یک سری بخش‌ها در آن وجود دارد که در ادامه هرکدام را توضیح خواهیم داد.

عمومی

بخش عمومی افزونه Yoast SEO اولین بخش از این پلاگین است که با زدن روی این گزینه با یک سری گزینه‌های دیگر رو به رو خواهید شد. این گزینه شامل اطلاعات و تنظیمات این پلاگین است.پس از وارد شدن به این قسمت با بخش پیشخوان رو به رو خواهید شد.

پیشخوان

در بخش پیشخوان یک سری اطلاعات و آمارهایی از آپدیت‌هایی از این افزونه خواهید دید.

قسمت پیشخوان افزونه yoast seo

قابلیت‌ها

قسمت مربوط به امکانات چندین گزینه وجود دارد که شما با فعال کردن یا غیر فعال کردن آن می‌توانید اقداماتی را در افزونه سئو خود انجام دهید که این تنظیمات بسته به نوع کار و عملکرد شما خواهد داشت.

برای مثال تجزیه و تحلیل سئو اگر فعال باشد باعث می‌شود تا افزونه یک بررسی کلی بر روی صفحات سایت شما داشته باشد.

بخش قابلیت ها افزونه یواست سئو

یکپارچگی

افزونه Yoast SEO یک قابلیت فوق‌العاده‌ای که در اختیار کاربران گذاشته این هستش که شما با استفاده از ابزارهای SEMrush می‌توانید بهترین کلمات کلیدی مربوط به صفحه شما را پیدا کرده و آن را به شما نشان دهد. یکی دیگر از قابلیت‌های آن استفاده از ابزار Ryte است که این ابزار سایت شما را مورد بررسی کامل قرار می‌دهد و اگر مشکلی برای سایت شما وجود داشته باشد آن را به شما اطلاع می‌دهد. این دو ابزار تا مدت محدودی برای شما رایگان هستند و بعد از آن باید افزونه را خریداری نمایید. شما می‌توانید در بخش یکپارچگی این دو ابزار را فعال کنید.

تنظیمات بخش یکپارچگی پلاگین yoast seo

ابزارهای وبمستر

در قسمت ابزارهای وبمستر این امکان برای شما وجود دارد که به سایت‌های بایدو، بینگ، گوگل و یاندکس بدون هیچ گونه برنامه نویسی امکان اتصال پیدا کنید. این مورد برای ایندکس صفحات شما در مرورگرهای مختلف به کار می‌رود.

ابزارهای وب مستر سایت

بهبود ظاهر جستجوها

دومین سربرگ این پلاگین بهبود ظاهر جستجوها است که شامل تنظیمات مهمی است که در ادامه به بررسی هر کدام خواهیم پرداخت.

عمومی

در این سربرگ تنظیمات کلی این افزونه را نشان می‌دهد که می‌توانید جداکننده عنوان را ببینید و آن را تنظیم کنید. همچنین بخش عنوان سئو هم برای این مورد وجود دارد که می‌تواند یک تنظیمات کلی برای این بخش انتخاب کنید. در آخر هم یک متادیسکریپشن برای این بخش باید تنظیم کنید.

تنظیمات بخش عمومی مربوط به سایت

انواع محتوا

در بخش انواع محتوا شما می‌توانید تنظیمات مربوط به محتوای خود را انجام دهید که محتوا مانند برگه، نوشته، محصول و … انجام می‌شود. این تنظیمات کلی برای محتواهای شما است که کافیست یک‌بار آن را تنظیم کنید تا بر روی همه موارد اعمال شود.

تنظیمات بخش محتوا مربوط به سایت

رسانه

در این قسمت شما می‌توانید تنظیمات مربوط به ریدایرکت‌های پلاگین را انجام دهید که این مورد بسیار به شما کمک زیادی خواهد کرد.

فعالسازی بخش رسانه افزونه yoast seo

طبقه‌بندی

در این سربرگ شما می‌توانید مشخص کنید که دسته‌ندی‌ها، برچسب‌ها، محصولات و… در نتایج جستجو گوگل نمایش پیدا کند یا خیر. و اگر قصد نمایش آن را در نتایج دارید کاففی است تا تنظیمات آن را انجام دهید.

تنظیمات طبقه بندی یواست سئو

بایگانی‌ها

قسمت بایگانی‌ها به شما کمک می‌کند تا تنظیمات مربوط به بایگانی‌ها را مشخص کنید. برای مثال می‌توانید مشخص کنید که بایگانی محصولات، دسته‌ها و … در صفحه نتایج جستجو گوگل به نمایش در بیاید یا خیر.

تنظیمات مربوط به بخش بایگانی های yoast seo

نشانی‌های ریز مسیرها

در بخش نشانی‌های ریز مسیرها می‌توانید مشخص کنید که ریز مسیرها برای صفحات ۴۰۴، پیشوند برای پیوندهای خرده ریزۀ بایگانی، متن لنگر برای صفحۀ خانگی و … هرکدام به چه شکل و با چه متنی به نمایش در بیاید.

افزونه یواست سئو چیست و نحوه کار با آن چگونه است؟

RSS

تنظیمات خبرخوان یا همان RSS را می‌توانید در اینجا مشخص کنید.

فعال سازی RSS از طریق yoast seo

شبکه‌های اجتماعی

در این صفحه شما می‌توانید تنظیمات مربوط به شبکه‌های اجتماعی را مشخص کنید. اگر در شبکه‌های اجتماعی فعالیت دارید آدرس تمامی صفحات را در این صفحه باید وارد کنید. اما اگر از پلاگین دیگری استفاده می‌کنید نیازی به این تنظیمات ندارید.

اضافه کردن حساب های شبکه های اجتماعی

ابزارها

در سربرگ ابزارها شما با سه ابزار، وارد کردن و خروجی گرفتن، ویرایشگر پرونده و ویرایشگر دسته جمعی قرار دارد که هر کدام یک کار خاصی را انجام خواهد داد.

ابزارهای پلاگین یواست سئو

تغییر مسیرها

در آخرین صفحه شما می‌توانید تنظیمات مربوط به تغییر مسیرها را مشخص کرده و تغییر مسیرهایی که قبلا مشخص کردید را ببینید. تنظیمات ریدایرکت صفحات ۴۰۴ یا صفحات مدنظرتون از این بخش اتفاق می‌افتد.

تغییر مسیر در پلاگین yoast seo

افزونه های یواست سئو

yoast seo دارای افزودنی‌هایی هم هست که به شما این امکان را می‌دهد تا قابلیت‌های این افزونه را افزایش بدهید. برای مثال یک افزودنی برای یواست وجود دارد که با آن می‌توانید ویدیوهای خود را سئو کنید یا اگر سایت خبری دارید با یک افزودنی دیگر خیلی راحت می‌توانید سایت خبری خود را بهینه کنید. اگر فروشگاه هستید و مکان حضوری دارید می‌توانید با یک افزودنی دیگر به سئو محلی خود بپردازید. همچنین یک افزودنی مشترک برای yoast و ووکارس وجود دارد که باعث سئو سایت فروشگاهی یا آموزشی شما خواهد شد.

جمع‌بندی

افزونه یواست سئو چیست؟ اگر بخواهیم یک جمع‌بندی کلی برای مقاله افزونه یواست سئو چیست داشته باشیم، باید بگوییم که این افزونه یک پلاگین فوق‌العاده سئو است که بیش از پنج میلیون نصب فعال در وردپرس دارد. در این مقاله آموزشی به بررسی این پلاگین پرداختیم و هر قسمت را به‌صورت جداگانه توضیح دادیم. yoast seo یک پلاگین قدرتمند برای سئو سایت شما است که توصیه می‌کنم حتما از آن استفاده کنید. امیدوارم که از این مقاله بهره لازم را برده باشید و اگر برای شما مفید بود آن را به اشتراک بگذارید.

پیروز و سربلند باشید.

۵/۵ - (۲۵ امتیاز)
اشتراک‌گذاری مطلب

درباره نویسنده

نظرات و پرسش‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *