اپن سورس چیست؟ آیا وردپرس یک متن باز است؟

اپن سورس چیست؟ آیا وردپرس یک متن باز است؟

فهرست مطالب

شاید تا به الان اسم اپن سورس یا متن باز به گوشتان خورده باشد و این سؤال برای شما پیش‌آمده باشد که اپن سورس چیست؟ آیا وردپرس یک متن باز است؟

اپن سورس در بحث امنیت وردپرس مهم است و شما اگر در زمینه طراحی سایت و سئو فعالیت می‌کنید باید بدانید که opensource چیست. ما در این مقاله آموزشی قصد داریم دقیقاً به همین موضوع بپردازیم و بگوییم که اپن سورس چیست و آیا وردپرس یک متن باز است. 

در آخر هم یک مثال برای شما عزیزان خواهیم زد تا درک این موضوع برای شما راحت‌تر شود. پس این مقاله آموزشی را از دست ندهید و تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

اپن سورس چیست؟

اپن سورس چیست؟

نرم‌افزارهای اپن سورس به نرم‌افزارهایی گفته می‌شود که تمامی کدهای آن نرم‌افزار در اختیار ما قرار می‌گیرد و امکان ویرایش و اشتراک‌گذاری آن برای تمامی افراد فراهم است.

تعریف سایت ویکی‌پدیا درباره این سؤال که اپن سورس چیست گفته شده که اپن سورس به سیستمی گفته که می‌شود به ما این امکان داده می‌شود تا به سورس کدها، محتوا یا داکیومنت طراحی داده می‌شود.

در واقع منظور از اپن سورس یا متن باز یک محصول است که ما می‌توانیم کدها و داکیومنت طراحی و محتواها را تغییر بدیم. اگر بخواهیم یک مثال بزنیم در دنیای واقعی دو نوع محصول وجود دارد که نوع اول محصولاتی هستند که نمی‌توان هیچ تغییری در آن ایجاد کرد و همان گونه که هستند باید باشند.

نوع دوم محصولاتی هستند که قابل تغییر هستند و شما می‌توانید با استفاده از آن تغییراتی را در محصول موردنظر ایجاد کنید. این محصولات به شما این امکان را می‌دهند تا هر تغییری را در محصول ایجاد کنید.

مورد دوم در دنیای دیجیتال متن باز یا اپن سورس می‌گویند و به نرم‌افزارهایی که بتوان تغییری در آن ایجاد کرد اپن سورس گفته می‌شود.

آیا وردپرس یک متن باز است؟

جواب این سؤال که آیا وردپرس یک متن باز است باید بگوییم که جواب بله است و وردپرس یک متن باز است که با استفاده از آن می‌توانیم به طراحی سایت بپردازیم. با وردپرس می‌توانید سایت خود را بسازید و هر تغییری که می‌خواهید بر روی آن انجام دهید.

اگر که نمی‌دانید وردپرس چیست حتماً مقاله موردنظر را مطالعه کنید. وقتی وارد وب‌سایت wordpress.org می‌شوید با عبارت wordpress is open source software you can use to create a beautiful website, blog, or app. مواجه می‌شوید که نشان از متن بازبودن وردپرس است.

wordpress is open source software you can use to create a beautiful website, blog, or app.

پس جواب این سؤال را به دست آوردید که وردپرس متن باز است یا خیر. در ادامه به این موضوع پی می‌بریم که تفاوت سایر نرم‌افزارها با opensource چیست؟

تفاوت سایر نرم‌افزارها با نرم‌افزارهای opensource چیست؟

همان‌طور که اشاره شد و به این موضوع پی بردید که اپن سورس چیست باید به این موضوع اشاره کنیم که تفاوت سایر نرم‌افزارها با نرم‌افزارهای opensource چیست؟

در سایر نرم‌افزارها نمی‌توان تغییری در ساختار و کدهای برنامه ایجاد کرد و کد موردنظر تنها در اختیار برنامه‌نویسان و شرکت‌های سازنده نرم‌افزار است.

اما در آن طرف برنامه‌نویسان و شرکت‌های سازنده سورس کد نرم‌افزارهای اپن سورس یا متن باز را در اختیار کاربران قرار خواهند داد تا هر تغییری که لازم باشد کاربران در آن ایجاد کنند.

درباره نرم‌افزارهای اختصاصی داستان بسیار متفاوت است و تولیدکنندگان اصلی می‌توانند به سورس کد نرم افزار دسترسی داشته باشند و آن را به طور دلخواه تغییر بدهند. همچنین می‌توانند به صورت قانونی از آن کپی کنند.

جالب است بدانید که استفاده از این نرم‌افزارها دارای توافق‌نامه‌ای است که کاربر برای ادامه کار با نرم‌افزار باید شرایط را بپذیرد. این مورد در هنگام نصب نرم‌افزار به کاربر نمایش داده می‌شود و کاربر نباید تغییرات غیرمجازی را در نرم‌افزار ایجاد کند.

همچنین باید از نرم‌افزار در مواردی استفاده کند که در توافق‌نامه ذکر شده است. نرم‌افزارهای ایلوستریتور و برنامه‌های آفیس جزو نرم‌افزارهایی با منبع بسته هستند.

چرا باید از نرم‌افزارهای متن باز استفاده کنیم؟

دلایل زیادی برای استفاده از نرم‌افزارهای متن باز وجود دارد که در ادامه به چهار مورد اشاره خواهیم کرد:

آموزش: نرم‌افزارهای متن باز یک ویژگی فوق‌العاده‌ای که دارند این است که هر تغییری بخواهیم می‌توانیم در آن ایجاد کنیم. همین موضوع باعث می‌شود تا برنامه‌نویسان با تمرین و آموزش به برنامه‌نویسان بهتری تبدیل شوند.

کنترل: بسیاری از کاربران برای این مورداستفاده می‌کنند تا کنترل بیشتری بر روی سورس کدها داشته باشند. بسیاری از برنامه‌نویسان به‌خاطر این از نرم‌افزارهای متن باز استفاده می‌کنند تا متوجه این موضوع شوند که برنامه مورد جز هدفشان چیز دیگری را اجرا نکنند.

امنیت: برنامه‌های متن باز یا اپن سورس نسبت به سایر برنامه‌ها دارای امنیت بالایی هستند و پایدارتر هستند. این موضوع بسیار برای کاربران و برنامه‌نویسان مفید است چرا که به‌خاطر متن بازبودن نرم‌افزار کاربران به‌راحتی می‌توانند مشکلات برنامه را حل کنند.

پایداری و ثبات: برخی کاربران از نرم‌افزارهای اپن سورس برای پروژه‌های طولانی و مهم استفاده می‌کنند و به نرم‌افزارهای خصوصی ترجیح می‌دهند. این نگرانی وجود دارد که ممکن است نرم‌افزارهای خصوصی پشتیانی و تولید را متوقف کنند. برای همین کاربران ترجیح به استفاده از نرم‌افزارهای سورس کد می‌دهند.

جمع‌بندی

شاید اسم نرم‌افزارهای اپن سورس یا متن باز به گوشتان خورده باشد و این سؤال برایتان پیش‌آمده که اپن سورس چیست و آیا وردپرس یک متن‌باز است یا خیر. ما در این مقاله آموزشی کامل درباره این موضوع که opensource چیست صحبت کردیم.

حتی به این موضوع هم اشاره کردیم که تفاوت سایر نرم‌افزارها با نرم‌افزارهای اپن سورس چیست. امیدوارم که از این مقاله بهره لازم را برده باشید و اگر این مقاله برای شما مفید بود آن را با دیگران به اشتراک بگذارید.

نظرتون درباره کیفیت محتوا؟
اشتراک‌گذاری مطلب

درباره نویسنده

نظرات و پرسش‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *